Nesvrstani
Uključite se: I vi provedite Eratostenov eskperiment
objavljeno: 19. ožujka 2015.

U trenutku kad Sunce bude u prikladnom položaju, u školama diljem svijeta računat će se opseg Zemlje s pomoću jednostavna štapa. Svrha je tog pokusa, između ostaloga, poticanje istraživačkog učenja.

To je i jedan od ciljeva projekta Inspiring Science Education (ISE), pa se zato pozivaju i sve naše škole da se priključe projektu jer je sudjelovanje u njemu zapravo ostvarivanje gotovo svih aktivnosti nastavnika koji su uključeni u nj.

Dodatni je motiv za sudjelovanje u tom projektu to što će njegovi sudionici moći sudjelovati u besplatnim edukacijama i ljetnim školama te mnogim drugim aktivnostima koje taj projekt omogućuje.

Više o tome, saznajte OVDJE

Za sve zainteresirane dobro je znatiželju upotpuniti informacijama i OVDJE .

Tko se pak više voli služiti Facebookom može i na njemu naći niz zanimljivosti. Adresa je https://www.facebook.com/ISE.Croatia.

Ondje će pravodobno biti najavljene novosti vezane za Eratostenov eksperiment.

Svrha je projekta Inspiring Science Education (ISE) popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta s pomoću postojećih e-learning resursa, a financira se sredstvima iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP).

Lani je u tom pokusu sudjelovalo 400 škola diljem svijeta, a nama je posebno zanimljiv podatak da je sudjelovalo čak 16 škola iz Hrvatske. Pokus je proveden u sklopu projekata Inspiring Science Education i Open Discovery Space.

……………..

A tko je bio Eratosten?

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. Izmjerio je Zemljin opseg zapanjujuće točno – 39 600 km. Naime, neko je vrijeme bio upravitelj glasovite knjižnice u Aleksandriji, pa su mu bile dostupne knjige u kojima je bilo pohranjeno sve znanje onog doba. Kako se već tada pretpostavljalo da je Zemlja okrugla, Eratosten je uočio da Sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvog dana ljeta) u Aleksandriji i Sijeni (današnji Asuan).

Kut Sunčevih zraka u Sijeni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice, pa je udaljenost između dvaju mjesta pomnožio s 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje duž meridijana iznosi 40 008 km.