Školstvo u medijima
ODD JE U PITANJU, UHVATITE SE UKOŠTAC S PROBLEMIMA
4 savjeta za poučavanje učenika s poremećajem protivljenja i odbijanja
objavljeno: 17. srpnja 2017.

To može biti vrlo problematično u učionici, stoga smo vam odlučili ponuditi nekoliko savjeta za rad s učenicima kojima je dijagnosticiran taj poremećaj. Evo što su iskusni učitelji rekli.

1) IZBJEGAVAJTE BORBE ZA VLAST

Većina učitelja se slaže – ne upuštajte se u borbe za moć koje ne možete dobiti. Kris W. kaže: „Birajte svoje bitke. Jedan moj učenik me stalno ispravlja, bez obzira na to jesam li u krivu ili ne. Ja mu kažem: ‘U redu, idemo provjeriti to’. Ako sam pogriješio, ispravit ću i nastavimo s lekcijom; ako je on u krivu, ja šutke ostavljam da sam to shvati.“

Često djeca s ODD-om trebaju neki siguran prostor gdje mogu otići na petominutnu pauzu kad primijete da su preplavljena i spremna za svađu.

„Postavite knjige, bojice, lego kocke itd. na mjestu na koje učenik može otići kad osjeća da treba pauzu“, kaže Tobey G. „Često odmah nakon aktivnosti koje uključuju puno stimulacije ta djeca trebaju sigurno mjesto na kojem se mogu smiriti. Dopustite im da sama odluče kada žele otići na to mjesto.“

U tim situacijama dosljednost je ključ. „Umjesto da se svađate, ponovite svoje riječi i njihove posljedice“, kaže Brandy T. „Ja koristim riječi okidače koje često ponavljam tako da učenici znaju da mislim ozbiljno. Ako se učenik pokuša svađati sa mnom, jednostavno kažem ‘ne sada’, ‘kasnije’ ili ‘riješi sam taj problem!’ Učenik tada zna da može otići na svoje mjesto za opuštanje ako osjeća da se mora smiriti.“

2) OMOGUĆITE IM IZBOR

„Uvijek im ponudite izbor“, kaže Holli A. „Ponudite svoje opcije i zatim nastavite svojim putem. Dajte učeniku vremena da procesuira i odluči što želi odabrati. Ako mu se ne sviđaju vaše opcije, nemojte se upuštati u raspravu. Ako se učenik pokuša svađati, ponovite svoje opcije i ponovno nastavite. Ako učenik još ne želi izabrati, tada ne može sudjelovati u aktivnosti koju preferira.“

Kao i u drugim situacijama, isplati se ostati dosljedan u pogledu svojih razrednih pravila i discipline. „Nakon što ponudim izbor, uvijek pojačam razredna pravila i procedure i slijedim njihove posljedice“, kaže Kristel R. „Ne smijete posrnuti, držite se pravila i slijedite ih.“

3) PONUDITE PRIKLADNE NAGRADE

Kad koristite sustav nagrada, pobrinite se da bude prikladan i da ga učenici ne dožive kao manipulaciju. Leslie L. koristi sustav za praćenje ponašanja i sustav nagrada u kojem učenici mogu zamijeniti nagrade za vrijeme na iPadu, ručak s učiteljem itd. „Ja ugrađujem pauze u njihov raspored“, dodaje Leslie, „i pokušavam biti što strpljivija i pokazati što više razumijevanja.“

Učiteljica Erica M. koristi sustav mentorstva. „Kažem im da su zaduženi za mlađu djecu ako je to moguće“, kaže Erica. Ona koristi sustav popisa točaka s opcijama A i B. Ako naprave obadvije točke, zarađuju „bodove“ za nagradu, koja je često vrijeme na iPadu u posljednjih 15 minuta sata. „Otkrijte njihov interes i iskoristite to u svoju prednost!“

 4) UPOZNAJTE IH NA OSOBNOJ RAZINI

Često djeca s ODD-om traže odnos s učiteljem koji im može pomoći da se sama nose s problemima umjesto da ih pred ostatkom razreda istaknu na negativan način. Izgrađivanje odnosa s njima pomoći će da dođete do korijena problema.

„Gotovo svi moji učenici imaju ODD, ali imam odličan odnos s većinom njih“, kaže Kendra J. „Otkrijte za što su zainteresirani i porazgovarajte s njima na njihovoj razini tijekom pauza.“ Dopustite im da postave ciljeve i zajedno odlučite koje će biti posljedice ako ne postignu te ciljeve.

Carol H. kaže: „Pronađite nešto što budi zanimanje učenika. Jednom sam u svom razredu imala djevojčicu koja je mrzila sve svoje učitelje i bila je potpuno izvan kontrole. Ona bi psovala odrasle i ostale učenike, grebla, grizla i odbijala završiti svoj rad. Otkrila sam da igra nogomet u istom klubu kao i moj sin. Nekoliko tjedana nakon početka školske godine ona je imala turnir u isto vrijeme kao i moj sin i mogla sam je gledati kako igra. To je promijenilo sve. Ona je sada brucoš na fakultetu i još smo u kontaktu.“

………………

NAPOMENA:

  • We Are Teachers je online zajednica edukatora čija je misija inspirirati učitelje i pomoći im dijeljenjem praktičnih razrednih ideja, savjeta i učiteljskog humora.
  • Izvor: weareteachers.com