Školstvo u medijima
GENIJALAN SPOJ MAŠTE I TEHNOLOGIJE
Riječani napravili prvu 3D printanu taktilnu slikovnicu u RH
objavljeno: 11. prosinca 2017.

Radi se o suradnji riječkog pionira 3D tehnologije u medicini dr. sc. Svena Maričića i riječke Osnovne škole Pećine čiji su djelatnici poželjeli izdati slikovnicu za slijepu i slabovidnu djecu s pričom iz opusa Ivane Brlić Mažuranić. Ova riječka škola, naime, ima Odjel za djecu s oštećenjima vida i prvu knjižnicu u Hrvatskoj s taktilnim slikovnicama i dječjom literaturom na brajici.

– Slikovnica je dio šireg projekta promocije Ivane Brlić Mažuranić u sklopu EPK 2020, a ideja o izradi taktilne slikovnice potekla je od učenica sadašnjeg osmog razreda Nore Magaš, Ines Štefanac, Laure Tomičić i Katarine Čirjak – pojasnila je ravnateljica OŠ Pećine Jasna Vukonić-Žunič.

Za izradu slikovnice prikupljena su potom sredstva putem humanitarnog koncerta u organizaciji Lions kluba Korzo, no suočena sa skupom izradom jednog takvog kompleksnog edukativnog »pomagala« – koje podrazumijeva i ručnu izradu likova te posebno štampanje brajice – ravnateljica škole obratila se za pomoć Maričiću tražeći financijski povoljnije rješenje u modernoj tehnologiji.

REZULTAT SU tri »pilot« primjerka jedinstvene, gotovo u cijelosti 3D printane slikovnice s pismom na brajici i »taktilnim« likovima, isprintane na posebnom materijalu koji se može savijati i prati, što je čini puno izdržljivijim proizvodom.

Slikovnica je sadržajno osmišljena po predlošku priče »Palica sv. Nikole« Ivane Brlić Mažuranić. Ispod teksta na brajici – jedinog dijela koji nije 3D printan – nalazi se i uobičajeni tekst namijenjen djeci i odraslima koji nemaju problema s vidom. Slikovnicu prati i posebna aplikacija za mobitel i računalo s govornom verzijom sadržaja, za koji je zaslužna Hana Peharda Hržić s Radio Rijeke.

U 3D izradi slikovnice sudjelovali su, uz Maričića, i student Josip Šore te tvrtka 3Dreams, dok su omot kutije u kojoj je pohranjena slikovnica izradili djelatnici Centra za odgoj i obrazovanje Hari Vidović i Milan Dundović. Osmišljavanju slikovnice pripomogle su uz ravnateljicu i djelatnice škole Javorka Milković, Jadranka Herceg i Jola Španjol. Svaki primjerak slikovnice od 14 stranica, otkriva nam Maričić, printao se na 3D printeru otprilike 50-ak sati.

Taktilna 3D printana slikovnica samo je jedan u nizu riječkih projekata kojim se tijekom posljednjeg desetljeća ova moderna tehnologija primjenjivala u medicini i za raznorazna medicinska i edukativna pomagala. Još prije deset godina Maričić je izradio, a potom i isprintao prvi anatomski model na kojem su liječnici mogli vježbati zahtjevnije operativne zahvate. Uslijedili su brojni projekti primjene 3D tehnologije u medicini na više različitih riječkih institucija i od raznih autora. […]

Slikovnica bi u budućnosti trebala biti u potpunosti 3D printana, a time i pedeset posto jeftinija nego u »tradicionalnom« načinu tiskanja. Autori slikovnice odlučili su dati besplatno slikovnicu na korištenje svim zainteresiranima. U tu svrhu pomogla je dizajnom web stranice za besplatno skidanje slikovnice i Nela Dunato. [ IZ DRUGIH MEDIJA | novilist.hr ] Cijeli tekst pročitajte OVDJE.