Zanimljivosti
STUDIJA LIGE EUROPSKIH ISTRAŽIVAČKIH SVEUČILIŠTA KAŽE…
Europska sveučilišta trebaju njegovati materinske jezike
objavljeno: 6. ožujka 2020.

… koja se snažno zalaže za to da sveučilišta razvijaju institucionalne jezične politike. 

Bernd KORTMANN, direktor Freiburškog instituta za napredne studije i autor studije za LERU, izjavio je da su institucije otišle predaleko ako na njima više nema mjesta za nacionalni jezik u predavaonicama i učionicama.

– Postoje vrlo dobri razlozi zbog kojih je važno da međunarodni studenti koji dolaze, primjerice, studirati u kontinentalnu Europu nauče jezik domaćina”, rekao je profesor Kortmann, ali zaključio da nastava nacionalnog jezika ne mora biti obvezujuća, već bi to trebalo biti u ponudi studija i za to institucije moraju biti snažno ohrabrene, ali bez nametanja.

Od međunarodnih studenata, ali i nastavnog i administrativnog osoblja, mora se očekivati da govore i nacionalni jezik institucije domaćina (barem na receptivnoj razini) i engleski jezik (ili eventualno druge jezike važne za njihovo područje) na akademskoj razini. U Nizozemskoj bi predloženi zakon zahtijevao od sveučilišta zakonsku obvezu brige za znanje nizozemskog jezika svojih međunarodnih studenata, iako to ne znači nametanje obveze pohađanja tečajeva nizozemskog jezika za strane studente.

Naime, 95 posto master programa na Sveučilištu Leiden održava se na engleskom jeziku. Sve je veći politički pritisak u Švedskoj, Danskoj i Finskoj da sveučilišta odražavaju jasan stav prema nacionalnom jeziku i ne pretjeruju s ponudom diplomskih programa isključivo na engleskome – rekao je profesor Kortmann, dodavši da sveučilišta ne moraju nužno odustati od poučavanja engleskog jezika kako bi promicala nacionalni jezik:

– Trend usmjeravanja prema engleskom jeziku stalno se povećava, ali ga treba ograničiti na one programe u kojima to zaista ima smisla.  [ IZ DRUGIH MEDIJA | Školske novine | Prema Times Higher Education  ]