Zanimljivosti
OŠ "LJUBO BABIĆ" JASTREBARSKO
Europska oznaka kvalitete
objavljeno: 12. prosinca 2016.

Riječ je o zajednici eTwinning koja nudi platformu za odgojno-obrazovne djelatnike u školama i dječjim vrtićima europskih država sudionica eTwinninga, među kojima je i Hrvatska. Putem te platforme članovi mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi.

Brojnim projektima u zajednicu se uključila i jaskanska osmoljetka, kojoj je zbog uspješno provedenog projekta Memento prijateljstva 2 pripala i Europska oznaka kvalitete. Riječ je o projektu što ga je u školi provela učiteljica razredne nastave Lidija Križanić, koja je svoje, sada već bivše učenike, uključila u raznovrsne radionice s ciljem osnaživanja zajednice i razvoja osjećaja za druge.

Memento prijateljstva je napravljen s ciljem razvijanja kompetencija putem građanskog odgoja i obrazovanja, a mogli smo koristiti ponuđene radionice ili osmisliti nove. U njima smo osnaživali zajedništvo, osjetljivost za potrebe drugoga i sve što bi se trebalo i inače raditi u okviru razredne zajednice, kao što su pomaganje i empatija, što je važno da djeca nauče – objasnila nam je učiteljica Križanić.

Budući da su se u projekt koji je osmislila jedna učiteljica iz Hrvatske uključile i škole iz Bosne, Slovenije, Srbije i drugih zemalja regije, odmah je kategoriziran kao međunarodni, a škole koje su ga uspješno provele, prema europskim kriterijima, dobile su oznaku Europske kvalitete.

Priznanje za Memento prijateljstva učiteljica Križanić nije očekivala jer, kako kaže, sudjeluje i u mnogim drugim projektima putem eTwinninga. Tako je u školi “Ljubo Babić” provela projekte “Glagoljam”, u kojem su učenici učili pisati na glagoljici te projekt “Poznate osobe moga kraja”, u kojem su učenici istraživali i učili o liku i djelu Ljube Babića.

U eTwinningu škola je prepoznala platformu za komunikaciju s kolegama i učenicima iz drugih škola u Hrvatskoj i Europi, a svi se korisnici tako međusobno povezuju i jedni od drugih uče.

Sve funkcionira tako da učitelji postave materijale kojima prikažu što su napravili sa svojim učenicima na mrežnim stranicama i možete gledati i tuđe radionice i tako se povezujemo s drugima iz škola regije putem videokonferencija. Tako su se i područne škole znale povezati. Jedan od ciljeva je i prepoznavanje informacijsko-komunikacijske tehnologije te da se učenici njome nauče služiti – rekla nam je Lidija Križanić. [ IZ DRUGIH IZVORA | jaskadanas.hr ]