Nastava na daljinu
PET KORISNIH PRAVILA ZA UČITELJE KOJI RADE OD KUĆE
Jednostavni koraci do kvalitetnijeg radnog dana i tjedna
objavljeno: 30. ožujka 2020.

S obzirom na to da je velik broj učitelja i nastavnika u posljednje vrijeme zamijenio učionice dnevnim sobama, donosimo pet korisnih pravila koja vam mogu pomoći da izbjegnete upadanje u loše navike povezane s radom od kuće.

Kada sam prvi put primio vijest da se škole zatvaraju, činilo mi se gotovo nevjerojatnim, ali moram priznati i pomalo uzbudljivim s obzirom na dosadašnju nedoživljenost takve situacije.

Međutim, nakon dva tjedna poučavanja na daljinu, udara stvarnost. Poznaješ svaku pukotinu na svoja četiri zida, proizlazi da su tvoji učenici zaboravili baš svaku minutu silnih sati koje si utrošio u mukotrpno poučavanje kako upotrijebiti izabranu platformu za učenje na daljinu, a prijatelji koji nisu u obrazovnim vodama te članovi obitelji pitaju te: Uživaš li na svojem produženom odmoru?

Poučavanje od kuće uvodi cijeli niz novih izazova, i logističkih i mentalnih, koje nikako ne treba podcjenjivati.

Strah od zatvorenoga prostora prava je prijetnja. Gubitak rutine, manjak izravnog kontakta s učenicima u koje si uložio toliko sebe, zastrašujuća monotonija još jednoga dana provedena u zatvorenom prostoru, popraćeno brojnim drugim društvenim pritiscima; sve to ostavlja svoj trag.

BLAGOSTANJE UČITELJA USLIJED KORONAVIRUSA

No, raščistimo te paučine i probijmo se kroz napore i mučnine takva rada. Evo pet pravila za učitelje koji rade od kuće, koja sam usvojio kako bih si poboljšao život, a vjerujem da bi mogla i vama pomoći na isti način.

1.) ODVOJITE RAD I ZABAVU

Lakše reći nego napraviti, ali vjerojatno ključna stvar koje se morate pridržavati za dobro  svojega mentalnog zdravlja.

Ako su vam dodijeljeni radni sati, ili ako ste si odredili raspored radnoga dana, držite se toga. Dajte učenicima i roditeljima do znanja da ćete im biti na raspolaganju samo unutar tog vremena.

Jednom kad roditelju odgovorite izvan radnoga vremena, primjerice navečer ili tijekom vikenda, dajete svim svojim učenicima i njihovim roditeljima dopuštenje da od vas očekuju odgovore kada im se ushtjedne.

U obrazovanju, to je dovoljno teško i u normalnim okolnostima. Bez strukturiranja  normalnog školskog dana koje bi podržalo granicu između rada i slobodnoga  vremena, te će se linije brzo izbrisati, stoga uvedite i držite se te stroge podjele.

2.) IDITE VAN ŠTO VIŠE – AKO MOŽETE!

Imati izgovor da ostanete u kući na dan ili dva može na prvu zvučati fantastično, ali se jako brzo istroši. Uz pritiske novoga radnog okruženja, također postaje sve teže motivirati se da iziđeš na svjež zrak.

Međutim, ako možete, pokušajte i idite van barem jednom dnevno dok je dnevne svjetlosti. Otiđite do dućana, prošećite parkom, radite u vrtu pola sata ili jednostavno sjednite i osjetite dašak svježine na svome licu.

Očito, neke od tih ideja ovisit će o tome što je dopušteno pravilima nametnutim zbog  izbijanja koronavirusa, a obveznost držanja udaljenosti od drugih mora se poštivati u svakom trenutku, ali ako okolnosti to dopuštaju, napravite ono što možete da si priuštite  malo zelenila.

3.) VJEŽBAJTE!

Svi znamo da je vježbanje dobro za nas, međutim, rijetko kada zvuči kao dobra ideja. Uz rana jutra, kasne večeri i svete vikende učiteljskoga posla, bude osobito teško naći vremena i snage za nešto fizičko.

Ipak, ako slijedite pravilo br. 1 i dovedete u red svoje radno vrijeme, tada slobodno vrijeme možete iskoristiti za vježbanje. Možete vježbati jogu, ili uz YouTube, ili otići na trčanje, ako je dopušteno – nemojte zaboraviti držati distancu od barem dva metra od drugih.

4.) ODRŽAVAJTE SVOJU HIGIJENU KONZUMIRANJA DRUŠTVENIH MEDIJA.

Ovoga se teško pridržavati. Svuda oko nas medijsko je ludilo na rubu histerije, dok svakodnevno izvješćuje o posljedicama pandemije.

Dodajte tomu glasine s Whatsappa i Twittera o restrikcijama vezanim uz promet i putovanja, obveznim zdravstvenim pregledima, otkazivanju letova, vladinim raspravama – uz sve to gotovo je nemoguće ostati priseban. Stoga, ograničiti svoju konzumaciju sadržaja s društvenih medija u ovome trenutku je ključno.

Slijedite službene kanale radi novih (oba)vijesti i utišajte one grupe na Whatsappu (znate koje, one) te se usredotočite na ono što možete provjeriti, a ne na ono što su drugi čuli od prijateljeva prijatelja prijatelja koji bi mogao to znati.

5.) ŠIRITE LJUBAV.

Ako osjećate da je sve to što živite teško, možete biti sigurni da su i oni s kojima radite na istom tom mjestu. Vaše frustracije i pritisci koji ih uzrokuju, univerzalni su za vaše kolegice i kolege, stoga nemojte prolaziti kroz to sami.

Javite se prijateljima s posla, ima li nekog s kim se niste čuli u posljednjih nekoliko dana? Potražite ih, telefonirajte, uspostavite videopoziv, organizirajte filmsku večer na daljinu, odigrajte neku igru na internetu, postavite jedni drugima izazov da nacrtate nešto ili napišete pjesmu.

Lako je osjećati kao da ste sami kada poučavate na daljinu, ali istina je da smo svi zajedno u ovome, stoga ostanite povezani kad god je to moguće.

■ NAPOMENA ■ autor: Oliver IRELAND ■ Velika Britanija: TES je digitalna zajednica s više od 3,6 milijuna registriranih korisnika u 279 zemalja i teritorija te stoga najveća mreža učitelja koja pomaže savjetovati, informirati i inspirirati edukatore širom svijeta. ■ izvor: tes.com ■ Photo by Emma Dau on Unsplash ■