Nastava na daljinu
AUSTRIJA SE ODLUČILA
Najviše 18 učenika po skupini, bez tjelovježbe i pjevanja
objavljeno: 11. svibnja 2020.

Austrijsko ministarstvo obrazovanja objavilo je uredbu: Nastava za učenike srednjih škola može se provoditi u popodnevnim satima i subotom, a moguće je i ponavljanje razreda u razrednoj nastavi.

Pri organiziranju rada u smjenama od 18. svibnja 2020. vrijedi pravilo od najviše 18 učenika po grupi.

Svi razredi s većim brojem učenika moraju biti podijeljeni, stoji u uredbi ministarstva obrazovanja. Kao što je najavljeno, tjelesni odgoj je u osnovi otkazan, a nastava glazbene kulture i dalje se može provoditi, ali bez pjevanja. Ponavljanje razreda u razrednoj nastavi trebalo bi u iznimnim slučajevima biti omogućeno.

 MODEL „TRI PLUS DVA“

U pravilu se svi razredni odjeli moraju podijeliti na dvije, po veličini [broju učenika] jednake skupine, osim ako broj učenika od 15 do 18 godina u razredu ne premašuje dopušteni  maksimalni ukupni broj učenika te uz uvjet da postoji mogućnost provođenja postavljenih higijenskih propisa [što uključuje jedan metar razmaka među klupama].

Ministarstvo preporučuje model „Tri plus dva“, dakle tri dana nastave za jednu skupinu i dva dana nastave za drugu skupinu, a zatim obrnuto u sljedećem tjednu. Pojedine škole imaju mogućnost uvođenja i drugih modela, ali „uz dogovor i koordinaciju obrazovnih vlasti i vodstva škole“.

UZIMANJE U OBZIR ZAPOSLENIH RODITELJA

Ako su djeci unutar jednog kućanstva dodijeljene različite grupe, mora se, iz obzira prema zaposlenim roditeljima, osigurati da braća i sestre ne pohađaju nastavu u različitim intervalima.

Ako djeca idu u dvije različite škole, trebalo bi osigurati „da svatko u svojoj školi pohađa nastavu u skupinama koje su usklađene kako roditelji ili zakonski skrbnici ne bi nailazili na poteškoće s organizacijom“.

Ako je to ipak slučaj, moguće je, „nakon odgovarajućih konzultacija s roditeljem ili skrbnikom iznaći odgovarajuća rješenja za pojedine učenike“.

NEMA PJEVANJA, NEMA TJELESNOG ODGOJA

U osnovi bi se u školama trebao provoditi dosadašnji nastavni plan. Otkazana je međutim, kao što je i ranije najavljeno, nastava tjelesnog odgoja – iznimka su posebni oblici nastave u školama za djecu koja se profesionalno bave sportom odnosno školama s naglaskom na sportu. Nastava glazbenog odgoja se, s druge strane, može provoditi, međutim pjevanje nije dopušteno.

Ovdje također vrijede posebna pravila za škole kojima je naglasak na glazbenom  obrazovanju. U svim ostalim predmetima kao što je primjerice vjeronauk, pjevanje i plesanje moraju se izbjegavati.

Nastava za učenike razredne nastave završava u 12 sati, a za učenike predmetne nastave [od 10 do 14 godina] u 14 sati.

U srednjoj školi nastava se može provoditi i u popodnevnim satima, a odlukom nadležnog školskog odbora, nastava se može organizirati i subotom.

NA UČITELJSKIM VIJEĆIMA DONIJET ĆE ODLUKU O UČENICIMA KOJI IMAJU ZAKLJUČENE JEDINICE

Za ovu školsku godinu obustavljen je cjelodnevni boravak u školama s raznovrsnim  nastavnim sadržajima. Na kraju jutarnjeg dijela u ponudi je i dalje boravak pod nadzorom. Poslijepodnevna skrb će se nastaviti, kao i obično, u otvorenim školama koje nude cjelodnevni boravak.

Suprotno prethodnim najavama, učenici razredne nastave teoretski mogu pasti godinu: kao i kod učenika drugih vrsta škola [razina] vrijedi pravilo da učenici s jednom jedinicom neće automatski upisati sljedeću godinu, a o učenicima s više jedinica odlučivat će učiteljsko vijeće.

NEMA ŠKOLSKIH RADOVA [NEMA TESTIRANJA]

Školski uradci neće se više provoditi. I druge vrste selektivne procjene znanja trebale bi se  provoditi samo u iznimnim slučajevima. Učenici koji bi željeli zaraditi višu ocjenu mogu pristupiti tzv. „ispitu po želji“.

Također, za ovu godinu bit će napušten princip da se najnovija postignuća vrednuju više od prethodnih. To znači da će rezultati postignuti za vrijeme učenja na daljinu biti jednako vrijedni kao i oni u posljednjim tjednima nastave u školi.

Testovi za učenike u „njemačkim razredima“ [razredi sa stranim učenicima koji uče njemački jezik] ne obustavljaju se. O njima ovisi hoće li dijete moći prijeći u redovni razred. No rokovi za polaganje ispita produljuju se sve do posljednjeg dana nastave.

Suprotno tomu, postoji posebno pravilo o napredovanju učenika tih razreda na višu razinu. Ako je ocjena iz njemačkog jezika „dovoljan“ ili „nedovoljan“, učiteljsko će vijeće odlučivati o tome je li moguća ukupna pozitivna ocjena uzimajući u obzir jezične poteškoće u svim predmetima.

■ NAPOMENA  ■ AUSTRIJA: Der Standard – austrijske dnevne novine ■ izvornik: derstandard.at