Iz školskog svijeta
Albert Einstein život i otkrića
objavljeno: 2. veljače 2015.

Ovaj teorijski fizičar  otac mnogih teorija kojima je dokazano da su stvari poput gravitacije, svjetla, energije i materije međusobno povezane. Na početku, vrlo je malo znanstvenika moglo razumjeti Einstenove teorije, ali kako je vrijeme prolazilo drugi su znanstvenici pokazali da je Einstein zaista bio u pravu.

Albert Einsten je rođen u Ulmu u Njemačkoj 14. ožujka 1879.  a odrastao je  Műnchenu. U školi nije bio odličan đak ali se posvećivao stvarima koje su njega zanimale, poput znanosti i matematike. U vrlo ranoj dobi Einstein počinje promišljati o tajnama svemira.

Nakon završetka škole odlazi u Švicarsku i pokušava postati učitelj, ali ne uspijeva. Zapošljava se u Švicarskom patentnom uredu u Bernu gdje je imao prilike proučavati izume drugih ljudi.

Nakon  razvoda od svoje prve žene, Einstein odlazi u Berlin gdje ženi svoju rođakinju Elsu. Dugo vremena živio je u Berlinu i tamo razvio mnoge od svojih znanstvenih teorija. Einstein je postao slavan tako da je redovito bio pozivan na sveučilišta diljem svijeta na kojima bi pričao o svojim otkrićima.

Albert Einstein formulirao je posebnu i opću teoriju relativnosti kojima je uveo revoluciju u modernu fiziku. Uz to doprinio je napretku kvantne teorije i statističke mehanike. Ipak on je najpoznatiji po teoriji relativnosti  (posebno po ekvivalenciji mase i energije  E = mc2)

za što je 1921. dobio i Nobelovu nagradu za fiziku.

U međuvremenu su stvari u Njemačkoj počele mijenjati. Nacizam je uznapredovao a  Einstein  je bio protiv nacista i njihovih ideja. Oni su zauzvrat mrzili njega i njegove teorije te spalili većinu njegovih knjiga.

Zbog svega fizičar se odlučio ostaviti Njemačku i otići u SAD. Kad je izbio Drugi svjetski rat 1939.  godine  Einstein je otkrio da njemački znanstvenici rade na bombi koja bi mogla ubiti tisuće ljudi. Napisao je pismo američkom predsjedniku da ga upozori i  predložio da amerikanci također počnu raditi na bombi. 

I zaista, 1941. američka je vlada započela Manhattan  projekt koji je vodio izgradnji atomske bombe. Dvije ovakve bombe bačene su iznad Hiroshime i Nagasakija da bi privele kraju rat s Japanom.

Kada je čuo za užase nakon bačenih bombi, Einstein je bio još užasnutiji i svjestan svega okrenuo se promicanju ideje da svijet koristi atomsku energiju samo u mirnodopske svrhe.

Posljednjih dvadeset godina života,  Einstein  je proživio u  Princetonu  u New Jerseyu, gdje je nastavio svoj znanstveni rad. Umro je 18. travnja 1955.

Jedna od najpoznatijih jednadžbi ikada napisanih dolazi od Alberta Einsteina: E = mc2. Ta jednadžba pokazuje da masa može biti pretvorena u energiju.

Zbog toga što je brzina svjetla na kvadrat tako veliki broj, čak i mala količina mase može biti pretvorena u mnogo energije. To znači  npr. da u čaši vode postoji dovoljno energije da napaja grad poput Londona čitavih tjedan dana.

Problem je kako izvaditi energiju iz mase. Baš ta jednadžba vodila je do izgradnje atomske bombe. Prva bomba imala je samo 0,6 grama, ali znanstvenici su je pretvorili u dovoljno energije da uništi cijeli jedan grad.

Einstein je također mislio da su svemir i vrijeme usko povezani jedno s drugim. Smatrao je da objekti nemaju tri dimenzije već četiri, a da je četvrta dimenzija vrijeme. Drugi znanstvenici koji su nastavili tamo gdje je on stao tvrdili su da je moguće putovati kroz vrijeme. Crne rupe mogle bi funkcionirati kao tuneli koji bi nas mogli odnijeti natrag ili naprijed kroz vrijeme.

Prema Einsteinu svi objekti slijede zakrivljene putanje i privlači ih gravitacija nekog objekta. Vrijeme bi prolazilo sporije kada bi se nalazili u blizini nekog vrlo velikog objekta poput planeta. To znači da sat aviona ide brže od sata u zračnoj luci zbog toga što je avion udaljen od zemlje.

 

Jurica Grgić