Iz školskog svijeta
Planet iz noćne more
objavljeno: 20. srpnja 2015.

 Misija je rezultat dugogodišnjeg upornog rada NASA-inih stručnjaka i ostvarenje sna znanstvenika koji su sudjelovali u epskom istraživanju toga patuljastog planeta na samome rubu našega Sunčevoga sustava.

Tim povodom Ed Mazza, urednik američkoga Huffington Posta, osvrće se na bizarna imena nadjenuta pojedinim dijelovima Plutona koja „kao da su izišla iz noćne more“.

Planet nosi ime rimskoga boga podzemnog svijeta, dok je jedno mračno područje u blizini Plutonova južnog pola, kada je prvi put otkriveno, nazvano Kit, da bi se danas zvalo Cthulhu, prema posuđenici iz priča H. P. Lovencrafta, imenu užasnoga monstruma, hibridnog bića sastavljenog od dijelova hobotnice, čovjeka i zmaja koje vreba iz podvodnog grada R’lyeha u južnom Pacifiku.

Druga su područja nazvana Meng-p’o, prema budističkoj božici zaborava, te Balrog, prema zlodusima iz Tolkienova „Gospodara prstenova“, ali i Vucub-Came i Hun-Came, imenima majanskih bogova smrti. Nije izostavljen ni Krun, mandejski gospodar podzemlja, kao ni Ala, vladarica podzemlja iz mitologije naroda Ibo iz istočne Nigerije.

Osim što su živopisna, imena su dobro poslužila znanstvenicima. „Postalo je dosadno zvati ih tamna točka lijevo i tamna točka desno“, kaže Jeffrey M. Moore, vođa tima misije zaduženog za geologiju i geofiziku.

Imena su još neformalna, no mogla bi biti predstavljena Međunarodnoj astronomskoj uniji (IAU), odgovornoj za imenovanje svemirskih tijela, kako bi postala službenim oznakama lokacija. Uobičajeno pri imenovanju IAU daje prednost imenima koja predlažu otkrivači. Imena su preuzeta od pobjednika internetskog izvlačenja na http://www.ourpluto.org/.

Ostala imena koja bi se uskoro mogla naći na Plutonu ili njegovu mjesecu Haronu uključuju Tartar – najdonji podzemni svijet prema grčkoj ili pakao prema rimskoj mitologiji, Had – grčku istoznačnicu rimskome Plutonu te Anubisa – egipatskog boga povezanog sa smrću i donjim svijetom prikazivanog s glavom šakala na ljudskom tijelu. Imena iz uvijek popularnih Tolkienovih djela također će naći mjesta u nazivima svemirskih tijela.

Izvor: huffingtonpost.com