
Od rujna 2022. godine, uz odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, u našoj se OŠ Ivan Benković u Dugom Selu provodi izborna nastava predmeta Makedonski jezik i kultura prema modelu C. Program je to koji omogućava učenicima od prvog do osmog razreda dublje razumijevanje makedonskog jezika, kulture i tradicije.
Nastava se održava dvaput tjedno po dva školska sata i dostupna je svim učenicima s područja Grada Dugog Sela. Nastavu makedonskog jezika drži učiteljica Brankica BOGATINOV koja je ujedno učiteljica prirode i biologije.
Posebnost se ovog programa ogleda u činjenici da ga ne pohađaju isključivo učenici makedonske manjine, već i oni koji žele širiti svoja znanja i istražiti bogatstvo makedonske kulture. Ocjena se iz ovog predmeta upisuje u svjedodžbu utječući na ostvareni prosjek, čime se dodatno naglašava njegov značaj.
Uz redovitu nastavu, učenicima se pruža prilika za sudjelovanjem u besplatnoj ljetnoj školi na Ohridu gdje dodatno upoznaju makedonski jezik i kulturu. Nastavni materijali, uključujući udžbenike, u potpunosti su financirani što dodatno motivira učenike za sudjelovanjem. Trenutno je u program uključeno 20 učenika: deset iz Osnovne škole Ivan Benković, ostali su učenici iz drugih škola u Dugom Selu i Zagrebu.
Program nadilazi jezične vještine obuhvaćajući širok spektar znanja o Republici Sjevernoj Makedoniji: od književnosti i povijesti do suvremenog društva. Učenici tako razvijaju kompetencije poput kritičkog mišljenja, strategiju učenja, socijalne odgovornosti i međukulturalne osjetljivosti čime ovaj program postaje vrijedan primjer inkluzivnosti u obrazovanju.
POVEZANOST S KULTURNIM DOGAĐANJIMA
Osim nastave, naši đaci aktivno sudjeluju i u kulturnim događanjima poput večeri makedonske kulture i ljetnih škola makedonskog jezika. Prošlogodišnja ljetna škola održana je na Velom Lošinju od 25. kolovoza do 1. rujna u organizaciji Hrvatsko-makedonskog društva i Ministarstva znanosti RH. Program je uključivao posjete Institutu Plavi svijet, Muzeju Apoksiomena i Miomirisnom vrtu na Malom Lošinju, a večernji su sati bili rezervirani za sportske i društvene aktivnosti.
Posebno se ističe događaj Rusalije, običaji i tradicija nakon Božića, održan u našoj školi lanjskog prosinca. Đaci su uprizorili ovaj drevni običaj kojim se, plesom i glazbom, nastoji otjerati zle duhove i bolesti. Događaju su prisustvovale predstavnica makedonske nacionalne manjine Zagrebačke županije Lena ĐAPIĆ, ravnateljica Kulturno-informativnog centra Republike Sjeverne Makedonije Mimi GJORGOSKA ILIEVSKA i predsjednica Hrvatsko-makedonskog društva Judita REY HUDEČEK. Glazbeni su program obogatili ansambl Ezerki & 7/8 te zbor učiteljica škole Benette.
ŠKOLSKA KNJIŽNICA – PROSTOR ZA ZAJEDNIŠTVO
Knjižnica naše škole nije samo mjesto za čitanje već prostor za učenje i povezivanje školaraca. Tijekom nastave makedonskog jezika i radionica učenici istražuju različite kulture i razvijaju međusobno razumijevanje. Ovdje posebno mjesto zauzima makedonski kutak s bogatom zbirkom literature na makedonskom jeziku: knjige, slikovnice, časopisi i drugi edukativni materijali. Kutak je otvoren za sve koji žele istražiti bogatstvo makedonske književnosti i kulture.
Nedavno je zbirka obogaćena dvojezičnom zbirkom pjesama Neka bude sunce, autorskom knjigom učiteljice Brankice Bogatinov, koja dodatno doprinosi raznolikosti sadržaja i jača ulogu makedonskog kutka kao mjesta susreta, razmjene iskustava i očuvanja kulturnog identiteta.
Planovi su za nadolazeće razdoblje usmjereni na daljnje unaprjeđenje programa, digitalizaciju zbirke i jačanje suradnje s makedonskim obrazovnim institucijama. Njegovanjem jezične i kulturne raznolikosti inkluzivno obrazovanje postaje sjajan most koji povezuje zajednice i potiče međusobno razumijevanje.
■ Napisala: Gabriela GOLUBIĆ, školska knjižničarka mentorica, OŠ Ivana Benkovića, Dugo Selo ■