Iz školskog svijeta
■ OŠ BUDROVCI ■ JUBILARNI BULIK ■
Slavonija u slikama
objavljeno: 8. ožujka 2024.

OŠ Budrovci organizira likovnu koloniju  na kojoj uspješno surađuju učenici i  iskusni slikari. Na radionicama uživo nastala su mnoga likovna djela, a već tri godine provodi se i likovni nagradni natječaj.

U subotu prije Cvjetnice, 23. ožujka 2024., u OŠ Budrovci u Budrovcima održat će se deseti jubilarni BuLiK – budrovačka likovna kolonija. Manifestacija je to na kojoj se susreću slikari amateri, akademski slikari i učenici budrovačke osnovne škole sa željom i namjerom da zajedno stvaraju likovna djela, da se druže, zabave, ali i nešto jedni od drugih nauče.

Prvi Bulik održan je 2015. na poticaj učiteljice likovne kulture, akademske kiparice, Katarine KURIC i ravnatelja Ivana JUKIĆA. Od tada se manifestacija provodi bez prekida. Ni epidemijske godine nisu je zaustavile jer se provodila putem interneta.

Tijekom godina Bulik se mijenjao, rastao, usavršavao… Svake je godine bilo sve više sudionika. Uza sve djelatnike budrovačke škole i većinu učenika , na različite su se načine uključili i slikari amateri, članovi lokalnih likovnih udruga, učenici i učitelji susjednih škola, roditelji, akademski slikari te studenti Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka.

Posljednje tri godine taj je projekt postao i međunarodni jer se putem nagradnoga likovnoga natječaja uz učenike osnovnih škola te polaznike dječjih vrtića iz cijele Hrvatske, uključuju i učenici iz hrvatskih škola iz Hercegovine i Vojvodine.

■  ISPREPLETANJE ISKUSTVA I MLADOSTI

Druženje uvijek počinje pravim slavonskim doručkom. I odrasli i djeca najprije se okrijepe, a onda odlaze u učionice i druge prostore kako bi se likovno izražavali. Slikari slikaju svoja djela, a učiteljice i učitelji budrovačke škole pripreme radionice pa se učenici slobodno opredjeljuju u kojoj će radionici sudjelovati. Iako prevladava slikanje, u desetogodišnjem postojanju Bulika bilo je mnoštvo raznovrsnih pristupa  i likovnih tehnika. Crtalo se kredom po školskom igralištu, ukrašavale učionice i drugi školski prostori, izrađivali razni uporabni i dekorativni predmeti, slikalo, crtalo, modeliralo…

…………………………… o O o …………………………..

TEMA DESETE BUDROVAČKE LIKOVNE KOLONIJE BULIK

Ovo jaje palo s neba, baš u ruke koga treba.”

Jaja su oduvijek simbolizirala novi život, rođenje, plodnost, obilje i proljeće, a već su stari Egipćani, Perzijci, Grci i Rimljani darivali jaja kao simbol novog života koji stiže nakon zime. Život iz jajeta počinje probijanjem ljuske i zato je ono  simbol Isusova napuštanja groba i uskrsnuća.

Uz simbol života, jaja su važan dio uskrsnoga stola te tradicionalan uskrsni dar, prigodno ukrašen. Tako su nastale pisanice – oslikana jaja, prema staroslavenskoj riječi „pisati” što znači i slikati. Motivi i tehnike kojima se oslikavaju jaja doista su raznoliki i svaki se kraj Lijepe Naše izdvaja nekom posebnošću.

Posebni su i zanimljivi i običaji što se s pisanicama radi nakon što ih se dobije.

Pozivamo vas da nacrtate/naslikate likovne radove koji će pokazati jaje u uskrsnom vremenu. Prikažite i tradiciju svojega kraja vezanu za kuhanje, bojenje, darivanje, tucanje… jaja. Svojim likovnim radovima pokažite da postoji nada u novi, ljepši, pravedniji i bolji život!

………………………………. o O o …………………………..

Glavni motivi i slikarima i učenicima uvijek su vezani za Slavoniju – slavonski pejzaži, portreti ljudi u narodnim nošnjama, prizori iz svakidašnjega slavonskoga života, konji i druge životinje karakteristične za taj kraj, ali i apstraktni motivi. Velika vrijednost Bulika jest tzv. iskustveno učenje. Učenici gledaju, prate slikare i izravno usvajaju slikarska znanja i vještine. A slikare nadahnjuje neposrednost učeničke komunikacije. Druženje završi kako je i počelo – zajedničkim obrokom.

Svi radovi koji nastanu tijekom rada te likovne kolonije izlože se zainteresiranoj javnosti tjedan dana nakon Uskrsa. Izložba, koja je i prodajna, dio je folklorne priredbe U Budrovci na Nedilju bilu, koju organizira KUD Slavonija iz Budrovaca.

■  MEĐUNARODNI LIKOVNI NATJEČAJ

 BuLiK se provodi i kao međunarodni likovni nagradni natječaj. Svake godine povjerenstvo za provedbu Projekta odredi jednu temu i pozove učenike osnovnih škola i djecu iz dječjih vrtića u Hrvatskoj te hrvatskih škola i vrtića u Hercegovini i Vojvodini da se likovno izražavaju i svoje radove pošalju na adresu budrovačke škole. Odaziv je iznimno velik, prošle je godine pristiglo više od 400 likovnih radova. Sudionici su podijeljeni u tri kategorije: dječji vrtići, razredna nastava i predmetna nastava. U svakoj kategoriji stručno povjerenstvo, koje čine Dajana Karas, mag. educ. art., Ivana Dević, mag. ethnol. et anthrop i Maja Nikačević, dipl. uč.,   izabere i nagradi po tri prva mjesta, a desetak radova bude posebno pohvaljeno. Nagrade i priznanja uručuju se na izložbi.

Svih ovih godina manifestaciju redovito podupiru Grad Đakovo, Upravni odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije, Agencija za odgoj i obrazovanje, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, predstavnici Školske knjige, zatim ravnatelji osnovnih i srednjih škola Đakovštine, Mjesni odbor Budrovci, Kulturno-umjetničko društvo „Šokadija”, crkva te drugi donatori.

■  Napisala:  Vesna KARALIĆ KLADARIĆ, OŠ Budrovci | Fotografije: Željko Vurm i Igor Barišić  ■