Iz školskog svijeta
POMOZIMO PTICAMA SELICAMA
Uz nagrade pratite lastavice, rode… u svojem kraju
objavljeno: 14. travnja 2015.

Sastoji se od mnogih aktivnosti, od kojih je najvažnija prijavljivanje opažanja prvih lastavica, roda, kukavica, čiopa i pčelarica na mrežnoj stranici www.springalive.net.

Unosom svojih opažanja djeca i njihovi učitelji, prijatelji i obitelj, sudjeluju u stvaranju karte selidbe ovih vrsta ptica iz Afrike u Europu. Isto tako, tijekom jeseni djeca iz Afrike prijavljuju svoja prva opažanja tih vrsta u njihovom zavičaju pa se tako može pratiti selidbeni put iz Afrike u Europu i obrnuto.

Prijavljujući svoja opažanja iz godine u godinu djeca sudjeluju i u praćenju trenda dolaska ptica u njihov zavičaj te se upoznavaju s praćenjem stanja vrsta odnosno monitoringom vrsta, jednim od najvažnijih načina prikupljanja informacija o stanju okoliša i prirode.

Spring Alive projekt je počeo 2006. godine u Europi, ubrzo se proširio na središnju Aziju, a od 2010. godine provodi se i u zemljama Afrike.

Stvaranje karte je jedna od glavnih aktivnosti, no nije i jedina. Naime, u sklopu Spring Alive projekta organiziraju se različiti događaji, koji imaju svrhu poticati djecu, škole i širu javnost da se aktivno uključe u zaštitu ptica selica i rad nacionalnih BirdLife Partnera.

U Hrvatskoj Spring Alive projekt provodi Udruga BIOM, hrvatski BirdLife partner, a u sklopu projekta organiziramo i veliku nagradnu igru za škole u čitavoj Hrvatskoj.

Nagradna igra za škole

U Hrvatskoj ne postoje podaci o lokacijama i broju velikih kolonija piljaka, lastavica i pčelarica, nekih od Spring Alive vrsta. Prema posljednjim procjenama prikazanima u Crvenoj knjizi ptica Hrvatske, sve tri navedene vrste ptica spadaju u kategoriju najmanje zabrinjavajućih, što znači da su njihove populacije stabilne.

Praćenje stanja upravo takvih, široko rasprostranjenih i stabilnih vrsta, može nam pružiti pravovremenu informaciju o značajnim promjenama u okolišu. Bilježenjem lokacija njihovih gnijezda možemo saznati više o rasprostranjenosti vrsta te pratiti trend brojnosti, što će nam pomoći da naučimo više o ovim vrstama i dugoročno održimo njihove populacije stabilnima.

U nagradnu igru se mogu uključiti sve škole s područja Republike Hrvatske na način da na e-mail adresu springalive@biom.hr pošalju svoja opažanja s naznačenom vrstom ptice, brojem aktivnih gnijezda (ili rupa u slučaju pčelarica) i lokaciju kolonije. Lokaciju možete poslati u obliku GPS koordinata, kao označenu lokaciju na Google maps-u (ili nekom drugom sličnom servisu) ili kao fotografiju s geotag-om na pametnom telefonu.

Škola koja prijavi najveću koloniju (najveći broj gnijezda) bilo koje od tri navedene vrste osvaja dalekozor.

Ciljevi nagradne igre:

  • kreiranje karte kolonija lastavica, piljaka i pčelarica u Republici Hrvatskoj koja će pridonijeti njihovoj zaštiti
  • uključivanje učenika u zaštitu okoliša i upoznavanje s pojmom monitoringa
  • povezivanje škola u nacionalnu mrežu koja brine o kolonijama ptica.

Glavne aktivnosti:

  • prebrojavanje aktivnih gnijezda piljaka i/ili lastavica i i/ili pčelarica
  • zabilježavanje lokacije promatrane kolonije s pomoću GPS-a, fotografije s geotag-om na pametnom telefonu ili obilježavanje lokacije na Google maps-u
  • prijavljivanje lokacije i veličine kolonije na email adresu springalive@biom.hr.

Organizator

Udruga BIOM je dobrovoljna, nevladina strukovna organizacija koja se bavi zaštitom prirode, njezinom popularizacijom i promidžbom. Jedan od glavnih ciljeva Udruge je provođenje edukacijskih aktivnosti, promicanje i popularizacija prirode i njenog održivog korištenja, uključivanje u kreiranje javnih politika te znanstveno-stručna istraživanja i upotpunjavanje baze podataka o biološkoj raznolikosti Republike Hrvatske.