Pljesak molim
BABINA GREDA
Dan škole u znaku 240 godina školstva
objavljeno: 28. travnja 2015.

Najprije su predsjednici razrednih odjela zakopali vremensku kapsulu u kojoj je pohranjeno 17 predmeta koji su odraz suvremenog načina života učenika. Svaki razredni odjel je s razrednicima odabrao predmet i pohranio popratnim pismom, a među njima su se našli kalkulator, geometrijski pribor, fotografije, crteži, pisma i posljednji broj Školskih novina.

Na mjestu gdje je pohranjena kapsula, učenici su posadili stablo magnolije, s namjerom da se  kapsula otvori 2075. godine, za 300. obljetnicu školstva.

Uslijedio je potom  Dan otvorenih vrata, neformalni oblik nastave kroz radionice koje su vodili učitelji uz pomoć vanjskih suradnika. Središnja tema je bila „240 godina školstva“,  kako bi se učenici upoznali s načinom života i školovanja njihovih djedova i baka, ali i povezali  sa suvremenim načinom života. 

Na radionicama su učenici učili i  prezentirali stare dječje igre koje je zapisao naš Mijat, istražili životni put Mijata Stojanovića kao učitelja i školskog nadzornika. Svi su bili kreativni, jer:  izradili su i tiskali karte, uz pomoć mama i baka radile su se starinske frizure kakve su nosile djevojčice, ali i školske uniforme, pisali i crtali guščjim perjem, slikali pijeskom, izrađivati sapune kao što su to radile naše bake,ušivali dukate, izrađivali i isprobavali jelovnike izgubljenog vremena, pekli slaninu na vatri, istraživali povijest gradnje crkve kroz stoljeća, tehnikom vezenja kreirali lik učitelja Mijata Stojanovića, napisali himnu škole i otpjevali je u bećarcu, sklapali računalo i dali odgovore na radionici „Zašto idemo u školu2.

Škola je taj dan bila otvorena za sve posjetitelje. Gosti su obilazili učionice u  kojima su se održavale radionice. Na hodnicima su uživali u izložbama učeničkih radova, starih fotografija učenika i nastavnika, a  posebno u izložbama fotografija “Babogredski pendžeri“ ali i odabranim fotografijama  na školskom foto natječaju povodom Dana planeta Zemlja. Posjetitelje su posebno oduševili učenici odjeveni u odore kakve su nosili serežani u Vojnoj krajini, a zapise o serežanima pronalazimo i u zapisima Mijata Stojanovića.

Nakon radionica  u školskom predvorju održano je predstavljanje knjige “Mijat Stojanović: sgode i nesgode moga života” koju su predstavili priređivači dr.sc. Dinko Župan i dr. Stanko Andrić s Instituta za povijest.

Obilježavanje velike godišnjice nastavljamo na jesen kada će biti organizirani Dani Mijata Stojanovića koji će se prvi puta održati ove godine u rujnu. Tada ćemo predstaviti i monografiju 240 godina školstva u Babinoj Gredi.

Osim Dana škole, isti dan  je proslavljen i obilježen Dan Općine Babina Greda dodjelom priznanja zaslužnim pojedincima, ustanovama i udrugama. Osnovna škola „Mijat Stojanović“je dobila „Zlatni grb Općine Babina Greda“ za izuzetne rezultate postignute u kulturi i sportu od posebnog utjecaja za daljnji razvitak Općine Babina Greda.