PRODUŽENI BORAVAK
OŠ GUSTAVA KRKLECA, ZAGREB
Moja ljetna bilježnica
objavljeno: 15. lipnja 2020.

Netko voli radne listiće, netko radne bilježnice, a ja volim bilježnice.  Najobičnije bilježnice šaralice oduvijek su bile moja omiljena ljetna zanimacija. Volim bilježnicu koja može biti dnevnik – u koji se piše, crta, šara i vodi evidencija pročitanih knjiga, pogledanih filmova ili pak zapisuje tko može pojesti najviše sladoleda.

Ovoga ću tjedna pripremiti LJETNE BILJEŽNICE za učenike.

U bilježnicu A4 formata redom će biti zalijepljeni sljedeći sadržaji:

  • naslovnica (ime i prezime učenika)
  • jedan poticajni citat
  • kratak opis zdravih navika i tablica spremnih za vođenje evidencije zdravih navika tijekom dvaju tjedana (ovih se tablica može isprintati više )
  • nekoliko ideja za crtanje životinja
  • crtež/slika knjiga na policama, u koje će djeca zapisati naslove koje žele pročitati
  • male tablice za upisivanje imena gradova, ulica i ljudi koje učenici zapaze na svojim izletima ili šetnjama ovoga ljeta.

Zapravo, ovo i jesu listići – samo su zalijepljeni u bilježnicu kako bi lakše preživjeli ljetne vrućine i život u naprtnjači.

Na kraju su upute o pisanju dnevnika. Dogovoreno je da učenici svakodnevno u dnevnik napišu rečenicu ili dvije. Za one koji se nikako ne mogu sjetiti o čemu bi pisali, osmislili smo nekoliko pitanja. Učenik na njih može samo jednostavno odgovoriti ili detaljno opisati pravu ili izmišljenu situaciju.

Nakon toga ostaje prazan prostor u bilježnici za pisanje dnevnika po želji učenika.

Na korice bilježnice zalijepit ćemo jednu omotnicu u kojoj učenici mogu čuvati uspomene s praznika (kino ulaznice, poruke, račune iz slastičarnice …).

■  Piše: Božidarka HRVAČIĆ, učiteljica razredne nastave ■ OŠ Gustava Krkleca, Zagreb ■ Nakon deset godina rada u vrtiću, odlučila sam malo odrasti i poći u školu. Sad radim u produženome boravku u OŠ Gustava Krkleca u Zagrebu. Svoj rad temeljim na kreativnom pristupu učenju, a omiljena mi je izreka Alberta Einsteina: „Mašta je mnogo važnija od znanja. Može se sve znati, ali ništa ne napraviti, dok se s malo mašte može napraviti sve.” ■