Savjeti stručnjaka
DJECI DO 12 GODINA
10 razloga zbog kojih bi elektronički uređaji trebali biti zabranjeni
objavljeno: 14. srpnja 2015.

… trebalo bi ograničiti izlaganje tehnologiji na sat vremena dnevno, a djeci od šest do 18 godina na dva sata dnevno.

Djeca i mladež uz tehnologiju provode četiri do pet puta više od preporučenog vremena, što donosi ozbiljne i često za život opasne posljedice.

Elektronički uređaji poput mobitela, tableta i elektroničkih igrica dramatično su povećali dostupnost i upotrebu tehnologije, posebno vrlo maloj djeci.

Kao terapeut za djecu, pozivam roditelje, učitelje i vlade da zabrane upotrebu svih elektroničkih uređaja djeci mlađoj od 12 godina. Evo 10 razloga za tu zabranu koji se temelje na istraživanjima.

Brzi rast mozga

U dobi do dvije godine dječji mozak se utrostručuje u veličini i nastavlja se brzo razvijati sve do 21 godine. Rani razvoj mozga određuju stimulansi iz okoliša ili njihov manjak. Istraživanja pokazuju da je stimulacija mozga u razvoju zbog pretjeranog izlaganja tehnologiji (mobitelima, internetu, iPadovima, TV-u) povezana s problemima pozornosti i funkcioniranja mozga, kognitivnim i problemima s učenjem, povećanom impulzivnošću i smanjenom sposobnošću samokontrole, poput izljeva bijesa.

Odgođeni razvoj

Korištenje tehnologije ograničava kretanje, što može rezultirati odgođenim razvojem. Taj problem možemo uočiti kod jednog od troje djece koja danas kreću u školu, što negativno utječe na pismenost i akademsko postignuće. Kretanje povećava pozornost i sposobnost učenja. Korištenje tehnologije do dobi od 12 godina štetno je za razvoj i učenje djeteta.

Epidemija pretilosti

Korištenje TV-a i videoigara je u uzajamnoj vezi s povećanom pretilošću. Kod djece kojoj je dopušteno da drže elektronički uređaj u svojim sobama pretilost je učestalija 30 posto. Pretili su jedan od četiriju Kanađanina i jedan od triju Amerikanaca. U 30 posto djece koja pate od pretilosti razvit će se dijabetes. Uz to, pretilima je viši rizik od ranog srčanog ili moždanog udara. Uvelike zbog pretilosti djeca 21. stoljeća mogla bi biti prva generacija djece od kojih mnoga neće nadživjeti svoje roditelje.

Deprivacija sna

Oko 60 posto roditelja nema nikakav nadzor nad time koliko njihova djeca koriste tehnologiju, a 75 posto djece ima dopuštenje da drži neki oblik tehnoloških uređaja u svojim sobama. Čak 75 posto djece u dobi od 9 i 10 godina ne spava dovoljno do te mjere da im to uvelike utječe na ocjene.

Mentalne bolesti

Pretjerana upotreba tehnologije jedan je od mogućih uzročnika rastuće stope dječje depresije, tjeskobe, poremećaja privrženosti, poremećaja pažnje, autizma, bipolarnog poremećaja, psihoze i problematičnog ponašanja djece. Jednom od šestero kanadske djece dijagnosticirana je mentalna bolest, od kojih su mnoga na opasnim psihotropnim lijekovima.

Agresija

Nasilni medijski sadržaj može potaknuti agresiju. Mala djeca su sve više izložena fizičkom i seksualnom nasilju u današnjim medijima. Popularna računalna igra „Grand Theft Auto V“ sadrži eksplicitne scene silovanja, ubojstva i sakaćenja, kao i mnogi popularni filmovi i TV emisije. SAD je kategorizirao nasilje u medijima kao rizik za zdravlje populacije zbog utjecaja tog nasilja na agresiju kod djece.

Digitalna demencija

Medijski sadržaj visokih brzina može doprinijeti poremećajima pozornosti te smanjenju koncentracije i pamćenja. Djeca koja ne mogu pozorno pratiti ne mogu ni učiti.

Ovisnosti

Dok se roditelji sve više vezuju uz tehnologiju, odvajaju se od djece. U odsutnosti roditeljske pažnje djeca se mogu vezati uz uređaje, što može rezultirati oblikom ovisnosti. Jedno od 11 djece u dobi od osam do 18 godina ovisno je o tehnologiji.

Zračenje

Godine 2011. Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je mobitele (i druge bežične uređaje) kao rizik kategorije 2B (mogući karcinogen) zbog zračenja. James McNamee iz organizacije Health Canada u listopadu 2011. izdao je upozorenje u kojem se navodi da su „djeca osjetljivija od odraslih na različita sredstva zbog toga što se njihov mozak i imunološki sustav još razvijaju, stoga ne možemo reći da je rizik podjednak za zrelu osobu i za dijete“. U prosincu 2013. dr. Anthony Miller s University of Toronto’s School of Public Health preporučio je da, na temelju novog istraživanja, izlaganje radijskim frekvencijama treba biti iznova klasificirano kao 2A (vjerojatni karcinogen), a ne kao 2B (mogući karcinogen).

Neodrživost

Načini na koje su djeca odgojena i educirana uz pomoć tehnologije više nisu održivi. Djeca su naša budućnost, ali nema budućnosti za djecu koja prekomjerno koriste tehnologiju. Timski temeljen pristup i nužan je i hitan da bi se smanjila upotreba tehnologije kod djece.

Sljedeće Smjernice za korištenje tehnologije za djecu razvili su Cris Rowan, pedijatrica i dječja terapeutkinja te autorica knjige „Virtualno dijete“, dr. Andrew Doan, neuroznanstvenik i autor knjige „Zakačeni na igre“, te dr. Hilarie Cash, direktorica programa za oporavak od ovisnosti o internetu reSTART P te autorica knjige „Videoigre i vaša djeca“, uz doprinos Američke akademije za pedijatriju i Kanadskog pedijatrijskog društva, u nastojanju da se osigura održiva budućnost za svu djecu.

Smjernice za korištenje tehnologije za djecu i mladež 

…………………..

Napomena:

  • Autorica članka Cris Rowan je pedijatrica i dječja terapeutkinja te česta gošća radijskih i televizijskih emisija, gdje strastveno govori o tome kako tehnologija šteti dječjim sposobnostima za razvoj i učenje. Kao znanstvenica, Rowan upozorava na dramatične promjene u načinu na koji se djeca igraju, na sve veći stupanj pretilosti, probleme u razvoju i mentalne poremećaje.

 Izvor:

http://www.huffingtonpost.com/cris-rowan/10-reasons-why-handheld-devices-should-be-banned_b_4899218.html