Školska knjiga za vas
■ INTERLIBER 2021. ■ ROMANO BOŽAC: GLJIVE – MORFOLOGIJA, SISTEMATIKA I TOKSIKOLOGIJA
Gljive s osobnom iskaznicom
objavljeno: 12. studenoga 2021.

Knjigu Gljive – morfologija, sistematika i toksikologija napisao je dr. sc. Romano Božac, najveći hrvatski autoritet za gljivarstvo. Pri izboru gljiva za ovo djelo autora je poticala potreba sustavnog pristupa, dakle prikaz najčešćih predstavnika iz razreda Basidiomycetes i Ascomycetes, koji su s kulinarskoga i toksikološkoga gledišta najzanimljiviji. U knjizi su korištene ilustracije Nele Krstić i Gordane Jerabek.

U uvodnom dijelu knjige autor nam daje uvid u morfološka obilježja gljiva te njihovo razmnožavanje. Nakon sistematike gljiva opisana je hranjiva vrijednost i kemijski sastav gljiva, a potom su detaljno opisana trovanja gljivama i mogućnosti liječenja. Otrovne gljive sadržavaju različite toksične tvari s vrlo različitom kemijskom strukturom. Ti spojevi mogu izazvati slabiju ili jaču intoksikaciju organizma s različitim znakovima trovanja, a posljedice katkad mogu biti pogubne.

Jestive i otrovne

Autor knjige neprestano naglašava kako pristup gljivama treba biti najozbiljniji jer se svaka površnost i brzopletost može platiti vlastitim životom i životom najbližih. Samo jedna zamjena može biti kobna. Upozorenje je upućeno nevještim skupljačima gljiva da s najvećom pažnjom i razumijevanjem pristupe proučavanju i konačnoj determinaciji gljiva. Ne postoji pravilo ni metode (osim znanja i laboratorijskih analiza) s pomoću kojih se sa sigurnošću mogu razlikovati jestive gljive od otrovnih. Stoga je dio knjige posvećen i reagensima i kemijskim reakcijama koji mogu dobro poslužiti kao pomoćno makroskopsko sredstvo za determinaciju gljiva.

Najveći dio knjige zauzimaju fotografije i detaljni opisi gljiva, a predočeno je 300 vrsta gljiva koje najčešće susrećemo u prirodi. Sve ih je fotografirao autor tijekom svojega neumornog rada i istraživanja svijeta „viših” gljiva. Na temelju kratkog opisa važnih morfoloških i drugih obilježja svake vrste čitatelji će uz sliku lakše determinirati ubranu gljivu. Kod svake je gljive opisana karakteristična kemijska reakcija, stanište te njezina upotrebljivost.

Važna novost ovog izdanja knjige jest podlogom u boji istaknuta „osobna iskaznica” svake opisane i slikom prikazane vrste. Osim toga, znanstveni i hrvatski nazivi gljiva usklađeni su s novim binomnim nazivima prema Enciklopediji gljiva 1, Školska knjiga, Zagreb, 2005. i Enciklopediji gljiva 2, Školska knjiga, Zagreb, 2008. koje je također napisao dr. sc. Romano Božac.