Školska knjiga za vas
■ ZAPOČEO JE TJEDAN DOBRE DJEČJE KNJIGE U DJEČJOJ KUĆI U RIJECI ■
Kreativna i moderna fešta dječjih knjiga
objavljeno: 19. travnja 2023.

U Dječjoj kući u Rijeci ovih je dana počeo Tjedan dobre dječje knjige, najveća manifestacija posvećena dječjoj čitateljskoj kulturi u riječkoj regiji u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka. Tjedan dobre dječje knjige i ove godine promiče čitanje kao zabavan sastavni dio svakidašnjice što su u startu potvrdili članovi riječke glazbene skupine Jonathan koji odlično pjevaju i sviraju, ali i čitaju! U pričaonici na dječjem odjelu Gradske knjižnice Rijeka pročitali su Čudesni hotel i Čaroliju knjižnice, slikovnice Školske knjige – nakladničke kuće koja je od prošle godine partner manifestacije.

Tema je ovogodišnjeg Tjedna dobre dječje knjige, „pomalo očita, pomalo prljava, pomalo genijalna” – kopanje! „Kopamo po policama… jer tako tražimo dobre knjige. Kopamo nos… jer tako je čitanje još napetije. Kopamo temelje… jer tako gradimo čvrstu osnovu na kojoj će počivati knjižnica. Kopamo krumpir… jer od njega se pravi čips koji volimo uz dobru priču. Kopamo podatke… jer sve su knjige i izvor informacija. Nažalost, neki kopaju i rovove, rijetko u njima čitaju, a mi ćemo u programu Tjedna dobre dječje knjige 2023. godine dotaknuti i teške, ali važne teme”, najavljuju organizatori.  

Kreativna uporaba knjiga i priča, samostalna kreativnost djece, stvaranje konteksta za kulturu čitanja i knjiga… sve je to dio jedinstvene misije Dječje kuće, središnjeg mjesta održavanja bogatog programa s više od 50 događanja na kojima je sudjelovanje (uz prijave za djecu i odrasle) potpuno besplatno.

Tjedan dobre dječje knjige središnja je manifestacija u riječkoj regiji posvećena kulturi čitanja od najranije dobi, knjigama za djecu i roditelje, razvoju kreativne pismenosti, vizualnoj kulturi i stvaranju pisanih sadržaja za djecu. Konceptualno se naslanja na tezu da su knjige i priče u temelju svakog stvaralaštva, pa su u program na kreativne načine uklopljene i sastavnice gaminga, kazališta, produkt-dizajna, STEM-a…

U programskoj realizaciji partner Gradske knjižnice Rijeka je Školska knjiga na čijem štandu u prizemlju Dječje kuće posjetitelji mogu nabaviti slikovnice što daje poseban začin toj kreativnoj i zabavnoj fešti od dječjih knjiga. Manifestacija traje do nedjelje, 23. travnja, a u nastavku teksta izdvajamo najzanimljivije sadržaje koji su na programu u četvrtak i petak. Detaljan program, s pojedinačnim najavama, nalazi se OVDJE.  

RADIONICE

1. ČISTE RUČICE

Živopisna povijest čistoće i nečistoće

Tko se i kada prvi sjetio oprati ruke i zube, brinuti se o osobnoj higijeni? Koje su postupke provođenja osobne higijene primjenjivali u starom Egiptu te u antičkoj Grčkoj i Rimu? Studenti sanitarnog inženjerstva Medicinskog fakulteta održat će radionicu na kojoj će uz knjigu Higijena – Živopisna povijest čistoće i nečistoće upoznati najmlađe s poviješću osobne higijene. S pomoću bojenja, lijepljenja, igre i edukativnih materijala djeca će naučiti nešto više o bakterijama, i dobrim i lošim, virusima, mikroskopu te kako pravilno kihati, kašljati i prati ruke. Svrha je radionice upoznati djecu s važnošću provođenja osobne higijene, usaditi im naviku pravilnog pranja ruku te pravilnog kihanja i kašljanja, informirati ih o mikroorganizmima kao uzročnicima bolesti i time smanjiti mogućnost širenja lako prenosivih zaraznih bolesti. Dobrodošli su klinci svih dobi!

Preporučena dječja knjiga:
Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała: Higijena

2. MALA ŠKOLA UMJETNIČKOG BUNTOVNIŠTVA 

Radionica zeznute umjetnosti 

Knjiga Kako biti umjetnički buntovnik? na neki je način vrsta umjetničke početnice za djecu koja im daje samopouzdanje da razmišljaju o umjetnosti i uz nju se zabave. Pod zaigranim vodstvom Lea, muzejske mačke, djeca se susreću s apstraktnom, nadrealističkom i suvremenom umjetnošću, antičkom skulpturom, aktom, mrtvim prirodama i portretima.

No umjesto da pred čitatelje postavlja činjenice koje bi trebali zapamtiti, mačak Leo vodi ih stazama povijesti umjetnosti s pomoću zabavnih, ne toliko laskavih informacija o umjetnicima i njihovim modelima povezujući umjetnost s njihovom svakidašnjicom na humorističan način. Svrha je da mladi čitatelji dođu do vlastitih interpretacija poznatih umjetničkih djela. Ova knjiga i radionica pokazuje da umjetnost ne znači znati „točne” odgovore, nego promatrati stvari iz drugoga kuta i stvoriti vlastito mišljenje.

Preporučena dječja knjiga: 
Ben Street, Jay Daniel Wright: Kako biti umjetnički buntovnik?

3. Lov na zagonetke knjiških moljaca

Igra bijega & rješavanja zagonetki

Mrki Kile, glavni i dežurni krivac za svaku nestašnost i spačku u Dječjoj kući, pustio je cijelu četu knjiških moljaca po hodnicima jer je htio organizirati utrku i dokazati da knjiški moljci mogu biti i sportaši. Naravno da moljci nisu bili zainteresirani i čim su njihove tanke nožice osjetile slobodu, potrčali su u potragu za knjigama u koje će se smjestiti i klopati sve stranice redom i neredom.

Sada je predivna dječja knjižnica Stribor na trećem katu ugrožena. Svako toliko iz neke slikovnice, romana i enciklopedije čuje se mljac, mljac, mljac, hrrd, hrrd, hrrrd, krrrc, krrc, krrc… Hitno nam treba ekipa pametnih i složnih glavica koje mogu odgonetnuti zagonetke, riješiti šifre koje moljci postavljaju kako bi na miru mogli klopati stranice knjiga. U ovoj društvenoj igri grupa igrača mora timski odgonetnuti niz zagonetki, mozgalica, otkriti šifre lokota, pronaći ključeve brava, dekodirati sefove, ukratko – uspješno riješiti postavljene zadatke. 

Preporučena dječja knjiga:
Chihiro Maruyama, Hiro Kamigaki i IC4DESIGN: Petar detektiv za labirinte – potraga za ukradenim Kamenom labirinta 

4. Lego: Nevjerojatan svijet zadataka, priča i mašte

Radionica 

Razgledajte izložbu Lego-kompleta te upoznajte ekskluzivne naslove i Lego-figurice. Predstavnik kluba Kockice Marko Brajković u ovoj vas radionici vodi u svijet zabavnih Lego-zadataka, priča i mašte. Gradimo i stvarajmo zajedno!

Kockice su prvi i jedini klub koji okuplja Lego-entuzijaste u Hrvatskoj, a trenutačno broje otprilike 70 članova svih dobnih skupina i sklonosti iz cijele Hrvatske. Članove Kluba povezuje zanimanje za Lego – skupljanje i slaganje Lego-kocaka i izrada Lego-modela. Jezgru Kluba čine njegovi punoljetni članovi na temelju čega se Klub povezuje s drugim sličnim klubovima u inozemstvu i surađuje s Lego-grupom, a vrlo važan dio su i klupski juniori čije je sudjelovanje na izložbama i u radu Kluba nezamjenjiv dio mozaika Kockica.

Preporučena dječja knjiga:
Lego-serijal

5. Svakodnevna putovanja običnih stvari 

Radionica istraživanja ponašanja vode 

Voda se pojavljuje u bezbroj oblika, bez nje nema života, ona je u isto vrijeme i sasvim obična i nevjerojatno čudesna. Našim ćemo pokusima otkrivati ponašanje vode u nesvakidašnjim situacijama. Radionicu vodi Zvonimir Marić iz Udruge za popularizaciju znanosti Svijet oko nas, a namijenjena je djeci u dobi od šest do dvanaest godina.

Udruga za popularizaciju znanosti Svijet oko nas osnovana je 2019. godine. Njezina je namjera ojačati ponudu sadržaja s područja izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja. Stoga su naše središnje aktivnosti usmjerene prema popularizaciji znanosti i približavanju znanstvenih metoda djeci, učenju i spoznavanju svijeta koji ih okružuje na njima primjeren način – uz igru.

Preporučena dječja knjiga: 
Svakodnevna putovanja običnih stvari 

6. Kopanje na kvadrat: Zabavna znanost – Krumpir

Radionica krumpirastih pokusa 

Stigao je iz Amerike i postao jedna od naših omiljenih namirnica. Tijekom povijesti spašavao je živote, još i danas služi kao lijek, a čak provodi i struju. Sa Zvonimirom Marićem iz Udruge za popularizaciju znanosti Svijet oko nas izvest ćemo niz krumpirastih pokusa i uvjeriti se kako znanost može biti zabavna. Radionica je namijenjena djeci u dobi od šest do dvanaest godina.

Udruga za popularizaciju znanosti Svijet oko nas osnovana je 2019. godine. Njezina je namjera ojačati ponudu sadržaja iz područja izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja. Središnje aktivnosti Udruge usmjerene su prema popularizaciji znanosti i približavanju znanstvenih metoda djeci, učenju i spoznavanju svijeta koji ih okružuje na njima primjeren način – uz igru.

Preporučena dječja knjiga: 
Cecile Jugla i Jack Guichard: Zabavna znanost – Krumpir

7. Biblioterapija: što, kako, zašto 

Predavanje i radionica o terapiji knjigom 

Biblioterapija ili terapija knjigom stara je disciplina koju su prakticirale mnoge civilizacije, od drevnih Egipćana koji su propisivali riječi lijekove ili starih Grka koji su u tragediji, kao kazališnom uprizorenju mitološke ili povijesne priče, vidjeli priliku za emocionalno pročišćenje zajednice. Bez obzira na to je li riječ o kolektivnim ili individualnim oblicima liječenja, do riječi se držalo i uviđala se njezina moć u pokretanju čovjekova duha. Biblioterapija i poetska terapija imaju široku primjenu u radu s ljudima svih dobi i služe za održavanje i jačanje mentalnog zdravlja te kao pomoć u rješavanju različitih zdravstvenih problema.

U predavanju će biti objašnjen pojam i vrste biblioterapije i poetske terapije, bit će dan povijesni prikaz biblioterapije i način primjene te opisan biblioterapijski proces. U završnom dijelu sudionici će moći sudjelovati u biblioterapijskoj radionici. Voditeljica radionice je mr. sc. Emica Calogjera Rogić, urednica u Školskoj knjizi.

Preporučena knjiga:
Ivana Bašić: Biblioterapija i poetska terapija 

8. Strašna ilustracija!   

Radionica osnova ilustriranja

Na radionici će se polaznici upoznati s ilustracijom kao jednim od oblika vizualnog komuniciranja te istražiti odnos između crteža i teksta. Pod vodstvom mentorice polaznici će na duhovit i zabavan način prolaziti stvaralački proces. Svrha je radionice pomoći djeci da stvore vlastitu ilustraciju proširujući znanje izražavanja i svladaju strah od crtanja. Dobrodošli su svi ljubitelji crtanja, boja, priča i bogate mašte.

Voditeljica radionice je Nina Delanović, dizajnerica, tipografski freak i samozatajna ilustratorica. Magistrirala je vizualne komunikacije na Prirodoslovno-tehničkom fakultetu u Ljubljani i odradila dio studija u školi dizajna Designskolen Kolding u Danskoj. Trenutačno je zaposlena u malom grafičkom studiju Mikser u kojemu pomno bira tipografiju, ilustrira, oblikuje vizualne identitete te prelama knjige i časopise. Najviše voli raditi s djecom i za djecu.

Preporučena dječja knjiga:
Stephane Nicolet: Želim biti ilustrator