Školska knjiga za vas
■ INTERLIBER 2022. ■ SRIJEDA, 9. STUDENOGA ■ JANA ŽILJAK GRŠIĆ, MORANA JUGOVIĆ, ULLA LEINER MAKSAN: DIZAJN VIZUALNIH KOMUNIKACIJA ■
Priručnik za vrhunsku dizajnersku praksu
objavljeno: 9. studenoga 2022.

U knjizi Dizajn vizualnih komu­nikacija Jane Žiljak Gršić, Mo­rane Jugović i Ulle Leiner Mak­san predstavljene su povijesne, ali i suvremene tehnologije i prakse na po­dručju dizajna vizualnih komunikacija. Au­torice donose temeljit pregled elemenata grafičkog dizajna, procesa vrednovanja di­zajnerskog djela te osobitosti dizajna vizu­alnih komunikacija u različitim njegovim aspektima: od knjige i plakata do web-diza­jna, dizajna ambalaže, dizajna interakcija, videoigara, aplikacija i ikona.

Večeras je na Interliberu 2022. predstavljena i knjiga Jane Žiljak Gršić, Morane Jugović i Ulle Leiner Maksan “Dizajn vizualnih komunikacija”. Knjigu su predstavili dr. sc. Ante Žužul, predsjednik Upravnog odbora Školske knjige, dr. sc. Petar Jandrić, Iva Babaja, mag.art, autorice knjige dr. sc. Jana Žiljak Gršić, Morana Jugović i Ulla Leiner Maksan te urednica Jozefina Ćurković.

Knjiga sadržava recentne primjere dizajna uglednih hrvatskih dizajnera te primjere studentskih radova i završnih radova na studiju. Namijenjena je svim čitateljima koje zanima područje dizajna vizualnih ko­munikacija, ponajprije studentima. Pre­gledna struktura, naglasak na primjerima iz prakse te bogata oprema s više od 300 ilustracija i fotografija čine ovo izdanje refe­rentnom literaturom koja će studente upo­znati sa svim dijelovima procesa dizajna: od pristupa zadatku, preko koncipiranja autorskoga dizajnerskog rješenja i primjene suvremenih tehnologija u realizaciji dizajna do suradnje sa stručnjacima ostalih pod­ručja i konačnog predstavljanja proizvoda.

Vizualne komunikacije imaju dugu po­vijest i dio su osnovne ljudske potrebe za komunikacijom čije tragove možemo pratiti još od prapovijesti.

U knjizi koja obuhvaća sve važne dijelove vizualnih komunikacija opisane su različite faze stvaranja dizajnerskog rješenja na jasan i koncizan način

Sustavno izučavanje dizajna i institucio­nalno obrazovanje dizajnera u Hrvatskoj počelo je 1989. godine kada je osnovan Studij dizajna pri Arhitektonskom fakul­tetu Sveučilišta u Zagrebu. Velik entuzija­zam prvih studenata tog studija pridonio je razvoju struke i profiliranju stručnjaka upravo za područje dizajna kojim su se dotad najčešće bavili likovni umjetnici ili talentirani inženjeri. Bliska suradnja sa studentima, život s dizajnom u praksi te potreba za sustavnim sadržajem ponuka­li su Janu Žiljak Gršić, Moranu Jugović i Ullu Leiner Maksan da napišu udžbenik koji će obuhvatiti sve važne dijelove vizual­nih komunikacija. Autorice su diplomirale dizajn na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i profe­sionalno se bave dizajnom u različitim okružjima.

„U proteklih dvadeset godina dogodila se snažna ekspanzija interneta te je nje­gova upotreba na profesionalnoj i privat­noj razini gotovo neizostavan dio naše svakidašnjice. Razvoj novih tehnologija postavio je i posve nove zahtjeve za dizaj­nere, pa se njihovo područje rada znatno proširilo te obuhvaća i web-dizajn, dizajn interakcija, dizajn videoigara, dizajn apli­kacija, ikona i dr. Svrha je ove knjige pri­kazati i opisati sve faze stvaranja dizajner­skog rješenja na jasan i koncizan način te potkrijepiti teoriju primjerima iz prakse. Na osnovi primjera recentnijih radova naših kolega dizajnera te uspješnih studentskih radova željele smo prikazati značenje diza­jnerske struke za suvremeno društvo. Ti se primjeri ističu vrhunskom kvalitetom re­alizacije i iznimnom kreativnošću”, ističu autorice u predgovoru.