Školstvo u medijima
Internet: Sve više učenika prijavljuje web nasilje
objavljeno: 13. veljače 2015.

Djecu se ne smije  podcjenjivati. Često o tehnologiji znaju više od odraslih, upozorila je roditelje na predavanju o važnosti odgovornog ponašanja na internetu Sonja Burić, pedagoginja OŠ Retkovec.

Kako piše 24sata, u sklopu Dana sigurnijeg interneta i akcije Ambidekster kluba Klikni za sigurnost pozvani su očevi i majke učenika četvrtih i petih razreda kako bi ih upozorili do čega sve djeca mogu doći na svojem mobitelu ili računalu, i što može biti potencijalno opasno.

U školi, koja ima više od 1000 učenika, profesori i pedagoginja već su se suočili s nekoliko grupa mržnje na društvenim mrežama. Odmah su reagirali kako bi spriječili razvijanje online nasilja te ih naučili online bontonu.

– Današnji osnovci rođeni su u doba interneta i to je njima normalno. Govore i da ako im roditelji uzmu mobitel i internet, kao da su uzeli dio njih – pojašnjava pedagoginja. Upozorila je na podatak da gotovo 76 posto djece nema nikakva pravila kod korištenja interneta te da su roditelji dužni obratiti pozornost i nadgledati što igraju te s kim se dopisuju.

– Pogledate im ruksak kada dođu iz škole ako sumnjate da u njemu imaju cigarete. Tako im pogledajte i mobitel te društvene mreže – savjetuje.

Kao poseban problem s kojim se djeca suočavaju navela je rašireni Facebook. U Americi ga, prema zakonskim odredbama, ne mogu otvoriti mlađi od 13 godina, ali to u Hrvatskoj ne vrijedi. Imaju i svoje grupe na kojima se dopisuju. Znaju uvrijediti druge, pa su u školi organizirali edukaciju o nasilju na internetu i uveli virtualne Hrabre čuvare.

– To su njihovi vršnjaci iz razreda koje sami izabiru. Njihova je uloga reagirati čim vide nasilje te ga moraju prijaviti – rekla je pedagoginja Burić.

Socijalni pedagog Nebojša Buđanovac, kao voditelj tima za krizna stanja Varaždinske županije, više puta se susretao s ovisnicima o internetu, predatorima koji ondje vladaju, ali i mnogim razmišljanjima o samoubojstvu zbog nasilja.

– Imali smo slučaj da su se tri djevojke u jednoj varaždinskoj školi posvađale na Facebooku. U cijelu su svađu uvukle i svoje obitelji. Na kraju su se i potukle, a jedna je od njih završila u bolnici, te su  zbog svega morale i na sud. Kad sam ih upitao jesu li uopće svjesne tko sve može vidjeti njihovo dopisivanje, primijetio sam da o tome uopće nisu razmišljale. Naglasio je kako danas između 80 i 90 posto djece u zapadnim zemljama igraju online igre preko kojih se mogu susreti i s nasiljem te mogućnošću da postanu ovisni o njima.

– Igranje više od dva sata na dan predstavlja opasnost za njih – kažeNebojša Buđanovac.

Cijeli članak pročitajte OVDJE!