Školstvo u medijima
BIZNIS S MATUROM
Na instrukcijama se zaradi oko 40 milijuna kuna!
objavljeno: 4. svibnja 2015.

No, ta je kalkulacija vrijedila prije uvođenja državne mature. A tek tu je biznis počeo jačati.

Knjiga „U sjeni: privatne instrukcije u obrazovanju“, pisana dvije godine uoči prve državne mature u Hrvatskoj, dala je točnu prognozu: uvede li se matematika kao obavezan predmet za sve učenike na državnoj maturi, doći će do dramatičnog porasta pojave instrukcija. Njezini autori Zrinka Ristić Dedić i Boris Jokić 2007. su upozoravali da su privatne instrukcije ozbiljan problem.

Razradili su i modele regulacije tzv. obrazovanja u sjeni, no ispalo je da su pisali u vjetar.

VIJESTI

Svaki drugi srednjoškolac u Hrvatskoj upotrebljava povremeno, kontinuirano ili „last minute“ instrukcije, što je slično kao u, primjerice, Slovačkoj, čiji je obrazovni sustav tek pet mjesta iznad hrvatskoga prema posljednjem PISA istraživanju.

Podatkom da 56 posto srednjoškolaca uzima instrukcije daleko smo od situacije jedne Austrije, Njemačke, kamoli Finske, čijih se manje od pet posto srednjoškolaca odlučuje za plaćanje nadoknade znanja.

Najviši postotak instrukcija i dalje odlazi na matematiku; PISA nam je pokazala da čak 33 posto 15-godišnjaka ima problem s matematičkom pismenošću.

– Hrvatska obrazovna politika uporno ignorira pojavu privatnih instrukcija iako se o toj pojavi piše i istražuje na svjetskoj razini. Postoje brojni mehanizmi kojima se može utjecati na pojavu, a osnovni i najteži je povećanje kvalitete službenoga sustava obrazovanja te veća individualizacija u poučavanju i učenju – tvrdi Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja.

Procjene kažu da se oko biznisa s instrukcijama, koje u više od 50 posto slučajeva vode srednjoškolski i sveučilišni profesori, vrti oko 40 milijuna kuna godišnje, no ta je kalkulacija vrijedila prije uvođenja državne mature.

Jer – tu biznis počinje jačati.

Obrazovanje u sjeni danas ima svoj udio na tržištu na kojem se, procjena je, godišnje okreću dodatni desetci milijuna kuna. Dio tvrtki u ovom biznisu sasvim dobro opstaje i širi se. Jedan od igrača na tržištu poduke iznio je podatak o broju korisnika po sezoni i najčešćem modelu poduke koji biraju, pa je ispalo da od svojih 300 korisnika ubere po sezoni oko pola milijuna kuna. 

– Pojava privatnih instrukcija izrazito je složena. Ona ima svoje pozitivne osobine i posljedice, ali i mnogo više negativnih. Organizirani tečajevi za državnu maturu, kao i ostali oblici privatnih instrukcija, nastaju i rastu na nedostacima službenoga sustava obrazovanja – kaže Boris Jokić, sugerirajući da su najplodnija mjesta za porast ove pojave prijelaz iz srednje škole u visoko obrazovanje.

– U tim trenutcima djeluju brojni psihološki čimbenici poput straha, žele da budeš bolji od drugih. Upravo na tim psihološkim momentima tvrtke koje organiziraju tečajeve grade svoje promotivne kampanje – objašnjava Jokić.

Prema dostupnom cjeniku jednog od najjačih ponuđača priprema za državnu maturu, 60 sati matematike na A razini (viša razina znanja na maturi) stoji 1424 kune u gotovini (karticom 1499 kuna). B razina matematike je oko 400 kuna niža. Najjeftinija je cijena priprema za izborne predmete informatika, psihologija te politika i gospodarstvo: 20 sati 449 kuna na karticu. Fizika, biologija, kemija po 36 sati stoji 799 kuna.

[ IZ DRUGIH MEDIJA | Jutarnji list; Magazin | autoric:  Mirela Lilek ]

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Magazina „Jutarnjeg lista“, br. 851, subota, 2. svibnja 2015.