Školstvo u medijima
I TO SE MIJENJA
Vaši prvašići trebat će još jednu bitnu potvrdu za upis
objavljeno: 13. srpnja 2015.

To je samo jedna od akcija kojoj je cilj spriječiti bolesti usne šupljine i crnu statistiku prema kojoj djeca u Hrvatskoj imaju nalošije zube od svih zemalja u Europskoj uniji.

…………………

ZABRINJAVAJUĆI PODACI

Hrvati zube peru jednom na tjedan. Stomatolozi upozoravaju da nam je oralna higijena jako loša.

U prosjeku potrošimo 3 i pol paste za zube i jednu četkicu – na godinu! Zabrinjavajući su podaci da prosječni 12-godišnjak ima čak 6 do 7 nezdravih zuba. Djeca u vrtiću znaju koliko je oralna higijena važna. Znaju i zašto ih peru. Mnogi bi od ovih mališana imali što naučiti. Brojke pokazuju da Hrvati zube peru jednom na tjedan.

‘To je vrlo zabrinjavajuće, jer i po samoj definiciji Svjetske zdravstvene organizacije zna se da bez oralnog zdravlja nije moguće ni opće zdravlje’, rekao nam je specijalist oralne patologije dr.med.dent. Miroslav Sikora.

Stomatolog Josip Čes kaže da bi bilo idealno upoznavati dijete s četkicom već od malih nogu. ‘S godinu, dvije. Nakon toga sa dvije, dvije i pol dovesti kod zubara na igranje, na druženje, a ne odmah da se nešto radi’, savjetuje dr. Čes.

‘Barem jedanput godišnje odlazimo na pregled zubića. Djeca se uglavnom ne boje. Odlaze i dolaze sa smiješkom’, kaže odgojiteljica iz Dječjeg vrtića ‘Mali princ’ Višnjevac, Jasna Pavičić.

Oralno zdravlje u Hrvata jako je loše. Strah od stomatologa prenose roditelji. Pravila se mijenjaju. Čini se da će ubuduće djeca voditi roditelje na pregled. 

………………….

‘Dijete se u prvi razred može upisati isključivo ako je prije toga bilo na kontroli kod svoga izabranog doktora dentalne medicine i da ima potvrdu da su mu zubi zdravi ili da su barem u sanaciji’, rekao nam je predsjednik Nacionalnog povjerenstva dentalne medicine Željko Rotim.

Sve je potpuno besplatno, uključujući i bijele plombe.

‘Nije rijetkost da imate 5-godišnje djete kojemu date četkicu za zube, a on uopće ne zna čemu to služi, znači to dijete ne zna oprati zube i nije nikad vidjelo nekog da to radi’, rekla nam je doktorica dentalne medicine Kaja Gmaz. Koliko je situacija ozbiljna najbolje govori podatak da djeca u Hrvatskoj imaju najlošije zube u Europi. U prosjeku kod nas dijete ima više od četiri popravljena zuba, s karijesom ili izvađena.

‘Zadnje mjesto dijelimo s Rumunjskom što se tiče 6-godišnjaka, odnosno zadnje mjesto s Bugarskom što se tiče dvanaestogodišnjaka’, dodaje dr.Gmaz.

‘Odluka Ministarstva zdravlja da djeca moraju imati zdrave trajne zube svakako će doprinjeti da to tako i bude, i mislim da se toga trebamo i držati’, zaključuje. Najveća odgovornost je i dalje na roditeljima.

[ IZ DRUGIH MEDIJA | dnevnik.hr ]