Učitelji stvaraju
OŠ BRODARICA ■ KAKO ODGOVORITI IZAZOVIMA UČENJA I POUČAVANJA U VRIJEME PANDEMIJE?
Kad ne ide uživo, onda imamo virtualne školske priredbe
objavljeno: 22. prosinca 2020.

Tijekom ove i prošle školske godine učitelji i profesori susreli su se s brojnim izazovima u svom radu i nailazili na brojne prepreke. Neki su poučavali u školi, neki u realnom vremenu na mreži, neki su slali zadatke učenicima na različite načine, neki koristili Školu na Trećem, a mnogi kombinirali od svega po malo prilagođavajući se mogućnostima učenika, roditelja, škole, i naravno, svojim vlastitim.

Pandemija nas je sve preko noći natjerala da se prilagodimo jednom novom načinu učenja i poučavanja koji je mnogima bio poznat, ali nitko od nas ga nije koristio za svakodnevni rad, već, uglavnom, samo povremeno za rad na projektima s partnerima i školama koje su dosta udaljene ili za posebne oblike nastave s manjim skupinama učenika. Odjednom, fizički smo postali udaljeni od mnogo toga i preostalo nam je djelovanje uglavnom ili samo u virtualnom okruženju. Brojni su primjeri koji pokazuju da su učitelji uspješno odgovorili novim izazovima poučavanja, a u ovom tekstu prikazat ćemo kako je aplikacija Genialy.ly pomogla da naše priredbe prenesemo makar dijelom u virtualno okružje.

Virtualna priredba, zašto ne?

Kako god radili, uvijek postoje trenutci u životu i radu škole kada dio naših rezultata pokazujemo na školskim priredbama koje su otvorene za javnost i pozivamo roditelje i ostale drage goste da s njima podijelimo dio naših postignuća i zajedno se proveselimo.

Kako to uraditi u vremenu kad roditelji imaju zabranu ulaska u školu, a učenici su u svojim ,,oblačićima”?

Već godinama koristim web 2.0 aplikacije za izradu sadržaja za nastavu, a zadnjih pet godina koristim Genial.ly za izradu najrazličitijih sadržaja: digitalne prezentacije, plakate, knjige, jednostavnije obrazovne igrice te dosta popularne ecsape game vježbe. Od proljeća 2020. tako idu i školske priredbe.

Našu prvu virtualnu školsku priredbu pripremili smo za Dan OŠ Brodarica početkom lipnja 2020. i možete je vidjeti klikom OVDJE.

Koju aplikaciju odabrati i kako je koristiti?

Među brojnim dostupnim aplikacijama za izradu digitalnih plakata odabrala sam Genial.ly jer osim uređivanja i ispisa u klasičnom obliku, pruža mogućnost i interaktivnog prikaza te ugradnje različitih multimedijskih elemenata na plakat koji je dostupan u klasičnom, papirnatom, ali i digitalnom obliku te može biti ugrađen u školske mrežne stranice ili druga mjesta.

Uporaba aplikacije uključuje dobro predznanje rada s tekstom, obrade fotografija, rada s poveznicama te obrade videomaterijala (naravno, ako želite da to sve bude dio vašeg digitalnog interaktivnog plakata). Besplatno joj se pristupa tako da se registrira u aplikaciju svojim e-mailom. Postoje i plaćene opcije pri čemu nam je dostupan veći broj gotovih predložaka, ali za osnovnu uporabu sasvim je dovoljno i ono što se nudi besplatno.

Plaćena opcija aplikacije dopušta nam da sav prikaz zaštitimo lozinkom koju onda šaljemo samo odabranim sudionicima, no ovaj put nismo je upotrijebili i naši radovi dostupni su svima vama.

Na što još obratiti pozornost?

Pri izradi digitalnog interaktivnog plakata poštujemo sva načela izrade plakata i inače: čitljivost, preglednost, lijep izgled, poštivanje GDPR-a svih sudionika te autorskih prava za sve sadržaje koje unosimo. Pazimo da:

■ omjer slikovnog i tekstualnog materijala bude dobro usklađen, da teksta nema previše i sadrži samo osnovne informacije

■ naslov, podnaslovi i dijelovi teksta budu čitljivi, napisani bez sjenčanja i podcrtavanja uz izbjegavanje više vrsta različitih fontova

■ za sva djela koja prikazuju učenike imamo pisanu suglasnost roditelja

■ prenosimo tekstove, slike audio ili videomaterijale koji su naše vlasništvo, ili koji su javno dostupni pod takvom licencom ili imamo pisano odobrenje autora/izdavača za unos sadržaja na naš digitalni rad, jer sve drugo nije u skladu s autorskim pravima.

Svakako treba obratiti pozornost i na to da nas ne ponese ,,pomodarstvo” izrade virtualnih priredbi i digitalnih plakata koje kako takve ne bismo doista održali i u svojim školama uživo. Naše su školske priredbe otvorene za javnost, a razredne, ipak, čuvamo samo za sebe. Školska priredba je javna, a razredna ne, zar ne?

Virtualna ,,Božićna priredba OŠ Brodarica”

Za predstojeće blagdane, unatoč teškim okolnostima, uspjeli smo pripremiti i božićnu priredbu koju smo prenijeli u virtualno okružje. Potrudili smo se najviše što smo mogli, a u iščekivanju boljih vremena s manje ograničenja, želimo vam svako dobro i pozivamo vas u virtualni obilazak, klikom OVDJE.

■  Piše: Branka Pastuović, učiteljica savjetnica ■ OŠ Brodarica, Šibenik ■