Učitelji stvaraju
OŠ LOKVE-GRIPE I OŠ MARJAN, SPLIT
Obilježili Svjetski dan izumitelja
objavljeno: 4. listopada 2022.

Oduvijek nas je zanimala znanost, a posebno izumi i izumitelji. Svijet je bolje mjesto zahvaljujući njima. Djeci je bio izazov istraživati povijesni razvoj matematike i fizike, ali uz maštovit zadatak, realizacija je sata bila izvrsna.

Za izradu su eksplozivnih knjiga potrebni: papir, karton, ukrasne vrpce i pokoji flomaster.

Učenici su radili u paru, a izabrali su znanstvenika po želji. Važno mi je pružiti im stvaralačku slobodu, poticati kreativnost i približiti znanost. Proučavali su domaće i strane znanstvenike te saznali mnogo o njima.

Ponudila sam im YouTube poveznicu izrade Explosion booksa

Prezentirali su svoje uratke u obliku Explosion booka (eksplozivne knjige) u razredu. Time smo povezali i međupredmetne teme: Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije, Učiti kako učiti te Osobni i socijalni razvoj.

Prva je asocijacija bio Nikola Tesla. Tvorac je novoga doba jer je izumom izmjenične struje otkrio kako se struja najbolje distribuira i iskorištava. Vozio se u električnom automobilu, osigurao nas od gromova izumom gromobrana, upozorio na štetnost rentgenskih x-zraka.

Faust je Vrančić prvi od tkanine razapete o drveni okvir izradio padobran te njime 1617. g. skočio u Veneciji. Padobrance je nazvao letećim ljudima.

Albert je Einstein mislio da su svemir i vrijeme usko povezani jedno s drugim. Smatrao je da objekti nemaju tri dimenzije već četiri, a da je četvrta dimenzija vrijeme.

Einsteinova je kvantna teorija dovela do izuma televizora, pametnih telefona, računala i slično.  Kasno je naučio govoriti, a navodno je bio i loš student, ali to nije istina. Odlično je svirao violinu, a izvrsne je ocjene imao iz grčkoga i latinskoga jezika.

Marin Getaldić, matematičar, konstruirao je parabolično ogledalo, refraktorski teleskop te niz drugih inovacija. Udruga hrvatskih matematičara nosi njegovo ime.

Galileo se Galilei zalagao za Kopernikov sustav kao jedini točan i istinit, što ga dovelo je u sukob s crkvenim naučavanjem pa mu je odlukom inkvizicije 1616. godine bilo zabranjeno naučavanje da se Zemlja giba oko Sunca i da je ono središte svijeta. Izložio je zakone slobodnoga pada, uveo pojam ubrzanja, obradio gibanje niz kosinu, horizontalni hitac itd. Položio je temelje modernoj fizici.

Ruđer se Bošković, iako svećenik, zalagao za Kopernikov sustav. Bio je vrlo ugledna ličnost tog vremena. Tvrdio je da je oblik Zemlje nepravilan i promjenjiv u vremenu, što je dokazano tek kasnije. Bavio se arheologijom i pisanjem pjesama. Važna mu je bila duhovnost.

Heinrich je Rudolf Hertz izmislio i osmislio svoj poznati odašiljač elektromagnetskih valova – Hertzov vibrator ili Hertzov radioodašiljač. Uvedena je nova jedinica frekvencije. Zove se hertz.

Po Isaacu su Newtonu nazvani mjerna jedinica za silu njutn, krateri na Mjesecu i na Marsu (Newton) i planetoid. Kako bi izbjegao kromatsku aberaciju u lećama, za koju je smatrao da se ne može ukloniti, Newton je 1668. godine konstruirao prvi teleskop s konkavnim zrcalom kao objektivom.

James je Clerk Maxwell predvidio teoriju elektromagnetskih valova koji se gibaju brzinom svjetlosti. Jedan je od njegovih poznatijih izuma fotografija u boji, što oduševljava učenike i mene kao ljubitelje fotografije.

Na naše eksplozivne knjige bila bi ponosna i Hedy Lamarr na čiji dan slavimo Svjetski dan izumitelja i bez koje ne bismo imali Wi-Fi.

Obilježavanje Svjetskog dana izumitelja jako je dinamičan i veseo dan jer su izumitelji  ljudi koji su nevjerojatno daroviti te nam uljepšavaju svakodnevicu, a talentirani su i u različitim područjima.

Lijep odaziv, pronalaženje i vrjednovanje informacija, komunikacija tijekom predstavljanja uradaka, timski rad i kao rezultat izrada eksplozivnih knjiga motivirao je moje učenike i mene na neke nove projekte.

■ Pišu: Miranda Jovanović, prof. matematike i fizike | OŠ Lokve-Gripe i Ana Livajić, prof., školska knjižničarka | OŠ Marjan, Split ■ Objavljeno na mrežnim stranicama OŠ Lokve-Gripe