Zanimljivosti
European Studies Programme
objavljeno: 25. ožujka 2014.

ESP je međunarodni program koji povezuje europske škole s pomoću stalnih suradničkih projekata te promiče i unapređuje toleranciju, međusobno razumijevanje i poštovanje kultura drugih naroda.

Od 6. do 9. ožujka 2014. održavala se godišnja konferencija u Leuvenu na tamošnjem institutu. Na konferenciji je sudjelovalo 90 učitelja iz 20 različitih europskih zemalja među kojima i dvije profesorice iz zagrebačkih osnovnih škola uključenih u taj program (Danijela Takač iz OŠ Pantovčak i Sandra Ivković iz OŠ Vjenceslava Novaka).

Primjeri dobre prakse

LeuvenTijekom trodnevne konferencije nazočile smo mnogim predavanjima edukacijskih stručnjaka iz EU-a i Republike Irske.

Ray Kirtley, ravnatelj Global Learning Association i ocjenjivač edukacijskih sadržaja EU-a te aplikacije British Council Connecting, i Jill Ritchie, ravnateljica Global Learning Ltd., tvrtke koja promiče razvoj globalne dimenzije škola i učitelja, održali su predavanje o suradnji među školama u EU-u i njezinu vrednovanju te jednu radionicu s tom temom.

Održali su i predavanje o mogućnostima suradnje unutar programa Erasmus +.

Brian Sandford, tajnik EAT-a (European Association of Teachers) s dugogodišnjim iskustvom u obrazovanju, autor mnogih publikacija, predstavio je nove materijale za kurikulum i nastavu s velikim naglaskom na građanski odgoj i sjećanje na Prvi svjetski rat.

Bill Brodie, autor i dugogodišnji profesor, savjetnik Ministarstva obrazovanja Sjeverne Irske, trenutačni ravnatelj Brocalon Languages services, predstavio je na konferenciji primjere dobre prakse u međunacionalnoj i globalnoj suradnji škola.

Uz mnoštvo predavanja održane su dvije radionice o međusobnoj suradnji i njezinu vrednovanju te o primjerima dobre prakse. Lone Kaplan, predsjednica tvrtke GoGlobal.com, prikazala je mnoštvo primjera i ideja za međunarodnu suradnju škola.

LeuvenZa sudionike konferencije bio je organiziran posjet Parlamentariumu, centru za posjetitelje Europskog parlamenta u Bruxellesu. U tom interaktivnom muzeju djeca i odrasli mogu saznati mnoge zanimljivosti o predstavničkom tijelu svih građana Europske unije. Na interaktivnim, višemedijskim zaslonima proputovale smo kroz europske integracije i spoznale koliki je njihov utjecaj na našu svakidašnjicu.

Golemi zaslon i vjerno preneseni zvuk dočarali su nam rasprave u središtu Europskog parlamenta stvarajući dojam da upravo sudjelujemo u njima. Obilazeći Parlamentarium, saznale smo što znači biti građanin Europske unije te koja su njegova prava i povlastice. Zaključile smo da je vrlo važno objasniti našim učenicima u sklopu građanskog odgoja u školama ne samo njihova prava kao građana hrvatske države nego i prava i mogućnosti koje im pruža Europska unija.

Unutar svojih grupa razmijenile smo informacije o svojim školama i školskom kurikulumu te isplanirale međusobnu suradnju u idućoj školskoj godini.

Smatramo da ovim programom možemo poboljšati vlastiti stručni razvoj. Razmjenom ideja i materijala pridonosimo isprepletanju kurikuluma, a u učenika potičemo kreativnost i inovativnost. Učenici obuhvaćeni programom rado komuniciraju i surađuju s kolegama iz drugih zemalja te tako razvijaju niz vještina. Razvija se kohezija zajednice, razbijaju zapreke koje postoje između različitih vrsta škola, a mladi se pripremaju za veću mobilnost.

Autorice: Danijela Takač i Sandra Ivković