Zanimljivosti
Kobna plastika u oceanima za život morskih bića
objavljeno: 21. siječnja 2015.

Procjenjuje se da je u svjetskim oceanima oko 269.000 tona plastike koja zagađuje to plavetno prostranstvo, ili ako vam je zanimljivije, procjena je nakon šest godina istraživanja da pluta oko 5.250.000.000.000 komada plastike.

Kad bi mogli izvagati svu plastiku koja pluta svjetskim morima, to bi odgovarlo masi, otprilike kao 38.000 afričkih slonova.

Procjena dolazi iz nove globalne studije o plastici koja zagađuje oceane. Nakon šest godina istraživanja, znanstvenici sve to skupa smatraju vrlo zabrinjavajućim.

Ribe i drugi morski organizmi mogu progutati male komadiće plastike, nakon čega se to dalje prenosi hranidbenim lancem jer morske ptice, tuljani i drugi morski grabežljivci jedu ribu koja u sebi nosi plastiku.

Plastika je šteta i iz jednog drugog razloga. Prethodna istraživanja pokazala su da plastika može djelovati kao spužva, upijajući i skladišteći otrovne kemikalije poput pesticida. Jednom kad se nađe u organizmu neke životinje, takva plastika može otpustiti zagađivače koji se nalaze u njoj,  izazivajući tako razne zdravstvene probleme.

Istraživanje iz 2013. godine također pokazuje da je ta oceanska plastika također dom raznih bakterija, od kojih neke mogu dovesti i do teških bolesti.

Istraživači su otkrili da se više od polovice oceanske plastike na zemlji, sastoji od malih komadića plastike. To posebice zabrinjava znanstvenike jer što su manji komadići zauzimaju veće površine oceana., pa apsorbiraju više zagađivača.

S druge strane, i veći dijelovi plastike također predstavljaju problem

Chelsea Rochman, morski ekolog sa Sveučilišta Davis u Kaliforniji, je jako zabrinuta koliko plastike tijekom šest godina istraživanja pronašao Marcus Eriksen sa svojim timom.

“Stotine morskih vrsta može se zaplesti u plastični otpad ili ga progutati misleći da mu je obrok.“ –  kaže ona. Morska stvorenja koja se upetljaju u plastiku najčešće umiru, kaže Rochman, a “ako pojede plastiku, to može fizički povrijediti životinju, izrezati joj probavni trakt i zaglaviti se u crijevima.” – primjećuje ona. Ili, kitovi, recimo, oni se hrane filtriranjem vode a to znači da mogu progutati komadiće plastike.

Dakle, čak i ako oceanska-plastika nije zagađena otrovnim kemikalijama, to smeće svakako predstavlja ozbiljnu prijetnju morskim bićima koja ga jedu.

 

Izvor:

https://student.societyforscience.org/article/plastics-sea-create-raft-problems