Škole
OŠ „VLADIMIR NAZOR”, PISAROVINA ■ PŠ BRATINA ■
Naša brošura o mjestu u kojem živimo
objavljeno: 1. lipnja 2022.

Brošura o mjestu u kojem živimo je nastala školske godine 2019./2020. kada su učenici, umjesto u školskim klupama, nastavu slušali putem TV ekrana ili putem nekih alata i online aplikacija. Tijekom izbivanja obrađivali su sadržaje koji su pratili Nastavni plan i program, a jedna od nastavnih jedinica bila je o zavičaju.

Nakon prikupljenih podataka, zajedno smo odlučili taj materijal i bogatstvo našeg mjesta uobličiti u ovu brošuru kako bismo naše mjesto, našu Bratinu, mogli približiti svakom putniku namjerniku. Bratina je živopisno mjesto koje se smjestilo na pola puta između glavnoga grada Zagreba i Karlovca. S jedne je strane ravno Bratinečko polje, a s druge brežuljci koji se skrivaju među stoljetnim šumama. Smjestilo se uz granicu Vukomeričkih gorica, Turopolja, Jaskanskog prigorja i Pokupskog bazena.

Pripada Općini Pisarovina i Zagrebačkoj županiji. Samo naselje se proteže na 33,64 km².

Prema zadnjem popisu stanovništva iz 2001. godine u Bratini živi 691 stanovnik i to u 189 kućanstava. Gustoća naseljenosti iznosi 20,54 st./km².

Prema legendi, Bratina je nastala bratimljenjem raznih naroda, koji su, bježeći pred Turcima, nastanili ovo područje. O prisutnosti Turskog carstva na ovim područjima govore i zaseoci koji nose neka od imena turskog podrijetla: Belečaki, Cestari, Kramarići, Severi, Gluhaki, Culeri, Lackovići (Štefanovi, Gornji, Perini), Čuljigi, Ribelj, Soltani, Švarčani, Tadije, Francetići, Brige, Ivoki, Turki, Pintari, Peršini, Varge, Puheki, Veliki Žunci, Turčini, Đumlije, Penezići, Gračec, Kaptalaši, Jakolići, Đivani, Deželići i Mali Žunci. Nažalost, neka od prezimena i zaselaka nestaju.

U središtu mjesta nalazi se brdo Kaptol koje govori o postojanju crkve na ovom području.

Mjesto je bogato radom raznih udruga, a u novije vrijeme i otvaranjem raznih sadržaja koje pružaju razne mogućnosti za zapošljavanje i bavljenjem raznih aktivnosti u slobodno vrijeme.

Brošura sadrži podatke o građevinama, mjestima i udrugama.

Također, u njoj se nalazi i mali zavičajni rječnik, izreke i vjerovanja kao i stari zaboravljeni recepti.

Vila Gračec – Adam Cecelja, 3. razred

■ VILA GRAČEC

Sagrađena je između 1890. 1900. godine prošlog stoljeća. Talijanska je vila izgrađena s velikim posjedima vinograda.

■ PODRUČNA ŠKOLA BRATINA

Jedna je od najstarijih građevina koju možete pogledati u našem mjestu naša Područna škola Bratina.

Nalazi se u središtu našeg mjesta. Izgrađena je davne 1929. godine, ali je s radom započela 17. siječnja 1931. godine. Prvi učitelj u školi bio je Karlo Štefečić.

Škola je dio Osnovne škole „Vladimir Nazor” Pisarovina.

Tijekom svih ovih godina rada izmjenjivale su se učiteljske sile i mnogo generacija malih Bratinčaka.

Naša škola i danas je mjesto okupljanja naših najmlađih, a u svakom trenutku otvorena je za svakog putnika namjernika.

■ VATROGASNI DOM / DOBROVOLJNO VATROGASNO DRUŠTVO

Vatrogasni dom izgrađen je početkom pedesetih godina prošlog stoljeća, a Dobrovoljno vatrogasno društvo osnovano je 1953. godine. Svih ovih godina rada aktivni su u nekoliko odjeljenja: dječje odjeljenje, žensko odjeljenje, muško odjeljenje. Svi zajedno drže se poznate izreke: „Vatru gasi, brata spasi!”

Biti vatrogasac u našem mjestu plemeniti je cilj pomaganja bližnjima u nevolji.

Zaštitnik vatrogasaca je sveti Florijan kojeg naši vatrogasci slave 4. svibnja.

Adam Cecelja, 3. razred

■ LOVAČKI DOM / LOVAČKO DRUŠTVO „SRNJAK” BRATINA

Lovačko društvo „Srnjak” Bratina osnovano je 1958. godine. Od svojeg osnutka cilj im je očuvanje prirode i briga o životinjama na području njihovog lovišta, površine 2600 hektara.

Lovački dom

Ponosni su na svoj izgrađeni dom u kojem se nalazi streljana za održavanje natjecanja u gađanju i valijera za uzgoj fazana. Rado se okupljaju i druže uz svoj prepoznatljivi pozdrav: „Dobra kob!”

■ KAPELA SVETE ANE

Dugogodišnja želja mještana Bratine, da imaju u svojem mjestu neki sakralni objekat, ostvarila se 1995. godine. Na inicijativu mještana Bratine 1993. godine počela je gradnja kapele sv. Ane. Sagrađena je u središtu mjesta iza PŠ Bratina. Posvećena je 27. srpnja 1995. godine, samo par dana prije oslobođenja naše domovine Republike Hrvatske. Pripada Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo u Kupincu. Posvetio ju je kardinal Franjo Kuharić 31. srpnja 2011. godine. U njoj je svoju mladu misu služio fra Željko Cestar, kapucin, prvi put u povijesti sela Bratine.

■ SPOMEN KUĆA „TITANIC 100”

Na brodu Titanic bilo je 30 hrvatskih iseljenika, a jedan od putnika bio je Stjepan Turčin iz našeg sela, Bratine. U povodu 100. godišnjice potonuća broda skupina entuzijasta koji se bave brodolomom Titanica, Udruga „Titanic 100”, postavili su spomen sobu gdje se mogu razgledati predmeti povezani s najpoznatijom pomorskom nesrećom u svijetu. Spomen soba se nalazi u drvenoj kući, na imanju obitelji Žunec, u Velikim Žuncima.

■ EKOPARK KRAŠOGRAD

Na nekadašnjim pašnjacima Ajdišča gdje su, u davna vremena, mještani Bratine tjerali zajednički blago na pašu, 2012. godine nastao je Ekopark Kraš. U Krašogradu se nalaze kuće s apartmanima, bungalovi, kapelica, jezera, bazeni, dječja igrališta, sportska igrališta, farma i obradive poljoprivredne površine s raznim usjevima. U sklopu objekta nalazi se mali zoološki vrt za djecu. Svaka kuća dobila je naziv prema slatkišu koji se proizvodi u tvornici Kraš.

■ AERODROM

Adam Cecelja, 3. razred

U našem bratinečkom polju, koje je opjevano u mnogim pjesmama, prije par godina izgrađen je aerodrom. Namijenjen je školovanju i obuci pilota. Svaki dan, na nebu iznad Bratine, možemo čuti zvukove motora zrakoplova koji se obučavaju, a pritom uživaju u prekrasnom pogledu.

■ VODOCRPILIŠTE MELJIN

U području između Velikih Žunaca, Đumlija i Vargi nalazi se izvor Raščak .

Na njemu je izgrađeno Vodocrpilište Meljin iz kojeg se pitkom vodom opskrbljuje naše mjesto i općina Pisarovina. Izgrađeno je 1998.godine.

U blizini vodocrpilišta nalazi se potok Veščak. Prema legendi, to je potok na čijim je obalama bilo okupljalište vila i coprnjica. Premda su priče o vilama i coprnjicama odavno nestale, stariji mještani rado će vam ispričati o vilama koje plešu u zraku. O sviranju fruli, a svirača nema. Ili pak o zastrašujućim krikovima noću kad sve utihne i selo spava.

Vodocrpilište

■ MALONOGOMETNI KLUB BRATINA

Adam Cecelja, 3. razred

Klub je osnovan 2013. godine kao sportska udruga, koja promiče amatersko igranje malog nogometa svih dobnih skupina. Domaće utakmice održavaju se petkom, s početkom u 21.00 sat, na igralištu kluba, koje se nalazi iza Vatrogasnog doma u Bratini. Svi zajedno nastoje zainteresirati mještane za nogomet i potaknuti ih na rekreaciju. Znate kako poslovica kaže: „U zdravom tijelu zdrav duh.”

■ KUD „BRATINEČKO SRCE”

Društvo je, pod ovim nazivom, osnovano 2007. godine na višegodišnjoj folklornoj tradiciji svojeg sela. Prvi zapisi o folkloru potječu iz 1934. godine kada je u našem selu djelovalo Pjevačko društvo „Sokol”. 1936. godine osnovan je Ogranak Seljačke sloge i od tada do današnjih dana, uz manje prekide, Bratinčaki su održavali svoju tradiciju. Društvo je mijenjalo nazive od Ogranak Seljačke sloge, Seljačka sloga, KUD „Bratina”, KUD „Stjepan Broz”, ali cilj im je uvijek bio isti, očuvati vrijednost i nasljeđe svojih predaka. Prepoznatljivi po živopisnoj narodnoj nošnji i oglavljima žena čuvaju svoju tradiciju i običaje od zaborava. Uvijek ističu kako je narod bez tradicije, narod bez duše. Današnje društvo naziv je dobilo po ženskom nakitu, srcu koje svaka žena i djevojka nosi na prsima.

Nika Skender, 3. razred

■ IZREKE I VJEROVANJA

„Oj, ti mladi meseče, ti nebeski romare, pomladi mene kak si i sebe, da budem mlada, lepa, debela i ktemu još fletna i za sako delo primetna!”

■ STARI RECEPTI – SIR DROBLJENEC

Potrebno je osušiti veću količinu posoljenoga i svježega kravljeg sira. Sir se nakon sušenja očisti (postruže) i stavlja, slaže u veću drvenu posudu (škaf) u nekoliko redova. Svaki red se posipa s mljevenom crvenom paprikom. Na vrh posude stavi se drvena daščica veličine posude. Sve zajedno se pritegne škripcima i ostavi tri do četiri tjedna na tamnom i hladnom mjestu. Katkad se priteže škripac da bi sir bio što više nabijen.

Sir se iz posude vadi po potrebi. Kod vađenja sir se jako drobi pa je tako i dobio ime.

■ RJEČNIK

Vrlo je i bogat naš rječnik. Ovo su samo neki od primjera.

ampor – kanta ■ biljigom – na silu ■ cmrk – izvor ■ čera – jučer ■ duva  – miris ■ fanj – zgodan, puno ■ godina – kiša ■ jorek – potok ■ kraljuti – krila ■ lesnice – desni ■ ljumeti – zamisliti se ■ most – možda ■ okašati – agresivno odgovoriti ■ patika – ljekarna ■ ručati – plakati ■ spešati – umoriti se ■ šćepec – prstohvat ■ tvorilica – cjedilo ■ vrućina – temperatura ■ zakaliti – stanje pred upalu pluća ■ želva – kornjača

Naslovna fotografija je naš 3.razred PŠ Bratina ■  Ivan DEŽELIĆ, Tomislav Lucijan PERŠIN, Jana VARGA, Luka LACKOVIĆ, Nika SKENDER, Adam CECELJA i učiteljica Snježana SKENDEROVIĆ                  

■  Piše: Snježana Skenderović, učiteljica razredne nastave | OŠ „Vladimir Nazor”, Pisarovina | PŠ Bratina ■