Stvarajmo zajedno
#stvarajmozajedno
Učenje istraživanjem!
objavljeno: 8. listopada 2020.

U kutiji s priborom za istraživačko učenje različiti su materijali koji su dodatna vrijednost nastave prirode i društva, ali i ostalih predmeta u prvom razredu. Mogu se upotrebljavati u nastavi i individualno kod kuće.

Jedinstven spoj tiskanih materijala i konkretnih nastavnih pomagala:


PRIRODA OKO MENE 

  • tablica za praćenje rasta biljke
  • tablice za praćenje vremenskih prilika 
  • puzzle kartice s prikazom razvoja žabe
  • kompas
  • termometar

U dogovoru s roditeljima posadi u teglu biljku koju ste odabrali. Tijekom šest tjedana prati rast i razvoj biljke tako da u tablicu za praćenje rasta biljke svakog tjedna upišeš datum promatranja i nacrtaš trenutačni izgled biljke. Nakon šest tjedana pozorno promotri i usporedi crteže u svakom stupcu. Opiši kako se biljka mijenjala tijekom tog razdoblja. 

Dok pratiš kako biljka raste, promatraj i bilježi i vremenske prilike u razdoblju od pet dana. U tablici za praćenje vremenskih prilika označi križićem kakvo je bilo vrijeme svakog od promatranih dana. Posluži se termometrom. Kako su vremenske prilike tijekom tog razdoblja utjecale na biljke koje rastu u blizini tvojeg doma ili škole? 

Puzzle kartice s prikazom razvoja žabe potrebno je pravilno složiti pa ćeš saznati kako se razvija žaba. 

1. Većina žaba polaže svoja jaja u vodu. Jajašca su obično mala i svako je obavijeno zaštitnim ovojem. Taj ovoj sprječava grabežljivce da ih pojedu.
2. Nakon oplodnje jajeta u vodi, u njemu se počinje razvijati ličinka žabe. Ona se zove punoglavac.
3. Desetak dana od polaganja jaja u vodu punoglavac izlazi iz ovoja. Diše vanjskim škrgama koje su raspoređene na bočnim dijelovima tijela. Nakon toga otvore se usta i počinje hranjenje vodenim biljkama.
4. Nakon 6 – 7 tjedana punoglavcu počnu rasti udovi. Prvo se pojave stražnje noge. Tada se počinje hraniti mesom. Kasnije se razviju i prednje noge. 
5. Rep postupno nestaje. Punoglavac sve više sliči žabi. Izlazi na površinu i guta zrak jer više nema vanjske škrge. Diše unutarnjim škrgama.
6. Odrasla žaba živi u vodi ili u samoj njezinoj blizini. Neke vrste žaba žive i po vlažnim livadama i listopadnim šumama. Nakon nekog vremena odrasla ženka žabe će ponovno položiti jaja iz kojih će se razviti nove žabe.

U udžbeniku potraži lekcije u kojima se govori o životu u vodama stajaćicama. Na internetu potraži podatke o tome gdje žabe žive, čime se hrane, koje vrste žaba postoje…

Kompas je sprava koja ljudima olakšava snalaženje u prirodi i u vanjskom prostoru. S pomoću kompasa odredi strane svijeta u svojem domu, u učionici, na igralištu… 


ŠTO ĆU SAZNATI POKUSOM? 

  • knjižica Upute za deset zanimljivih pokusa 
  • termometar
  • glinamol
  • autić na solarnu energiju 

Provedeš li pokuse opisane u knjižici Upute za devet zanimljivih pokusa, dobit ćeš odgovor na postavljena pitanja. Svaki pokus provodi naznačenim redoslijedom i ne zaboravi na početku pokusa odrediti svoju pretpostavku. Tijekom pokusa nacrtaj svoja opažanja, a na kraju napiši zaključak. U izvođenju pojedinih pokusa koristi se termometrom, glinamolom, autićem na solarnu energiju koji se nalaze u kutiji. 


SVAKOG DANA VJEŽBAM

  • elastična vrpca 
  • spužvasta loptica

Elastična vrpca duga četiri metra poslužit će ti za vježbanje na školskom igralištu, u dvorištu, učionici ili školskoj dvorani. U pripremnim vježbama koje poznaješ iz Tjelesne i zdravstvene kulture elastičnu vrpcu možeš upotrijebiti kao vijaču, vrpcu za razvlačenje, možeš je složiti u obliku prepreke, crte ili kruga. Vježbe s elastičnom vrpcom moraju biti takve da ne ozlijediš ni sebe ni druge učenike i učenice. Želiš li se drukčije igrati vrpcom, smisli način da od elastične vrpce koju ne smiješ rezati oblikuješ životinje, predmete ili likove iz mašte.

Spužvastom lopticom možeš se igrati na više načina: stiskati je različitom brzinom i jačinom, bacati je uvis i hvatati jednom ili s obje ruke, podizati je s tla, kotrljati je… Vježbe s pomoću spužvaste loptice možeš samome sebi/samoj sebi i otežati primjerice, baci lopticu uvis, pljesni brzo rukama nekoliko puta ili okreni se oko sebe ili čučni ili…. i uhvati lopticu. Pazi da ne ozlijediš sebe ili suigrače. 

Lopticu možeš upotrijebiti i u različitim igrama koje se igraju ukrug. Primjerice, lopticu dobaci dječaku/djevojčici kojemu/kojoj zadaješ neki zadatak. Nakon izvršenog zadatka dječak/djevojčica baca lopticu igraču kojega odabere i postavlja mu novi zadatak. 


MOJE ZDRAVLJE

  • zdrava prehrana – edukativni plakat
  • uputa za pravilno pranje ruku
  • bočica s tekućim sapunom
  • kocka s aktivnostima – zdravlje
  • naše tijelo – edukativni plakat s igrom

Na edukativnom plakatu zdrava prehrana prikazan je prijedlog dnevnog jelovnika te piramida zdrave prehrane. Pozorno promotri namirnice u svakom dijelu piramide zdrave prehrane. U bilježnicu napiši koje se od prikazanog voća i povrća uzgaja u tvojem zavičaju. Istraži koje voće i povrće ne raste u našim krajevima, a može se nabaviti na tržnicama i u prodajnim centrima. Potraži na omotu ili na etiketi u kojoj je zemlji namirnica uzgojena. Pozorno promotri slike mlijeka, mliječnih proizvoda, jaja, mesa, mesnih proizvoda i riba. Na ambalaži proizvoda pročitaj i napiši u bilježnicu nazive tvornica u kojima su namirnice proizvedene. 

Uputa za pravilno pranje ruku podrobno pokazuje kako treba prati ruke. Ruke se pravilno peru tekućim sapunom iz bočice, i to 30 sekundi. Prije pranja ruku povećalom pogledaj svoje dlanove, prste i nokte. Što na njima opažaš? Ponovno ih promotri povećalom nakon pranja. U čemu je razlika? 

Složi kocku na kojoj su navedene različite aktivnosti koje pridonose zdravlju. Kockom se možeš igrati sam/sama, u paru ili skupini. Zadaća je igrača da za svaku aktivnost navede nekoliko primjera i za svaki primjer pretpostavi koje su dobre posljedice njegovog provođenja.

Naše tijelo – edukativni plakat s igrom na zabavan će te i poučan način upoznati s vanjskim i unutarnjim dijelovima tijela.


IGRAM SE I MAŠTAM

  • drvena kockica za komunikaciju 

Na drvenoj kockici su sličice raznih likova. Ispričaj priču o svakome liku, a zatim smisli zaplet nove priče i svakome liku odredi njegovu ulogu. 


SIGURNA VOŽNJA BICIKLOM

  • zvonce za bicikl
  • sigurna vožnja biciklom – edukativni plakat

Edukativni plakat o sigurnoj vožnji biciklom podučit će te kako i gdje se voziti biciklom u naseljenom mjestu. Na bicikl stavi zvonce kojim obavještavaš sudionike u prometu na svoju prisutnost.


PRISTOJNA KOMUNIKACIJA

  • knjižica Zabavi se i naučikomunikacija
  • figurice i kockica

Koja su tri zlatna pravila velikih govornika? Zašto svatko treba ovladati tim pravilima? O tome i o mnogim drugim stvarima koje pridonose dobroj komunikaciji piše u ovoj knjižici. Želimo da sve savjete svakoga dana uspješno primjenjuješ u komunikaciji. 

Figurice i kockica poslužit će ti za igre uloga u kojima možete uvježbavati komunikaciju u različitim situacijama. 


ŠTO UMIJEM DOBRO, A ŠTO MOGU BOLJE

  • listići za samoprocjenu 
  • kartice za samoprocjenu 
  • kartica za samoprocjenu piši-briši
  • flomasteri piši-briši (žuti, zeleni, crveni)

Svakog dana u školi naučiš nešto čime ćeš se koristiti u svakidašnjem životu. Pitanja na listićima i karticama za samoprocjenu pomoći će ti da procijeniš svoje učenje i razmisliš o tome što činiš dobro, a što možeš činiti još bolje.

Na kartici piši-briši možeš nacrtati ili napisati svoj plan o tome što trebaš napraviti da budeš još uspješniji/uspješnija u svojem radu. 


Kako sastaviti autić na solarnu energiju?

1. Izvadite sve dijelove automobila-igračke i razvrstajte ih na radnoj površini stola.
2. Kroz rupice na rubovima zelene pločice umetnite vijke kako je prikazano na slici.
3. Na vijke postavite metalne pločice, a zatim uz pomoć odvijača vijke stegnite maticama.
4. Kroz utore na metalnim pločicama postavite osovine kako je prikazano na slici.
5. Učvrstite kotače na rubovima osovina.
6. S gornje strane automobila-igračke postavite elektromotor i solarnu ćeliju s koje ste najprije skinuli zaštitnu foliju.

Način sastavljana pogledajte ovdje.

Stvarajmo zajedno

Podijelite i vi primjere dobre i inovativne  prakse, nastale kroz istraživanje svijeta koji nas okružuje iz naših kutija. Sve ono što istraživanjem pronađete – nesebično podijelite.

Prikaz razrađenih ideja s rezultatima istraživačkog učenja pošaljite nam na elektroničku adresu: razrednanastava@skolskaknjiga.hr.

Otvaranjem kutije otvorite put razmišljanju izvan okvira.! Istražujmo, otkrivajmo i rastimo zajedno.