Zanimljivosti
ZNANOST
Oruđe evolucije – tragovi stopala naših predaka
objavljeno: 18. ožujka 2015.

Tragovi naših drevnih predaka posebice su važni jer omogućuju zanimljiv uvid u evoluciju uspravnog kretanja na dvije noge. Proučavanje otisaka stopala može nam mnogo reći o visini, težini i načinu hodanja pojedinaca, odnosno koliko su dobro ovladali hodanjem i, ovisno o slučaju, naznačiti njihovo ponašanje, otkrivajući gdje su i kako živjeli.

Najpoznatiji i ujedno najstariji otisci stopala otkriveni dosad pronađeni su na nalazištu Laetoli u Tanzaniji. Otisci pripadaju trima različitim Australopitekima i stari su od 3,5 do 3,7 milijuna godina.

Više od dva milijuna godina mlađi su otisci stopala sedmero hominida otkriveni na kenijskom nalazištu GaJi10 tijekom 1970-ih prošlog stoljeća. Tragovi potječu iz razdoblja otprije 1,435 milijuna godina i utisnuti su u tlo oko jezera gdje su još pronađeni i otisci ptica močvarica i vodenih konja.

Znanstvenici smatraju da pripadaju vrsti Homo erectus („uspravni čovjek“).

Prema svemu sudeći, i najnovije otkriće otisaka naših drevnih predaka starih oko milijun i pol godina na kenijskom FwJj13E nalazištu najvjerojatnije pripadaju Homo erectusu.

Nešto mlađi otisci nazvani „otisci đavla“ pronađeni su na vulkanski aktivnoj kampanijskoj zaravni u Italiji. Stari su oko 345 tisuća godina i pripisuju se vrsti Homo heidelbergensis.

Prije desetak godina niz je otisaka stopala otkriven uzduž žala u južnoafričkoj Langebaan laguni, čija je starost procijenjena na oko 117 tisuća godina. Zanimljivo je da anatomski odgovaraju modernom čovjeku.

Izvor:

http://archaeology.about.com/od/anthropology/qt/footprints.htm