Maja Mačinko učiteljica je savjetnica tehničke kulture u OŠ Ivana Cankara u Zagrebu. Završila je Filozofski fakultet u Rijeci i stekla zvanje profesora fizike i politehnike. Bavi se robotikom, automatikom te promiče STEM u svim sferama društva. Od 2016. urednica je za tehničku kulturu u Školskoj knjizi. Njezina strast i cilj su razviti kod djece i mladih želju za stvaranjem i istraživanjem, potaknuti ih na kreativnost i strast prema znanosti i tehnologiji. Pored svog rada s djecom, Maja Mačinko strastvena je putnica koja je putovanjima posvećena od studentskih dana. Tijekom svojih brojnih putovanja, obišla je više od 60 zemalja. Sama istražuje i organizira putovanja za sebe i svoje prijatelje, koristeći suvremenu tehnologiju za olakšavanje planiranja. Na njezinim putničkim avanturama, istražuje prirodne ljepote, običaje, gastronomiju i upoznaje različite kulture i ljude. Njezina strast prema putovanjima odražava se i u tome što piše priče i anegdote o svojim iskustvima, nadahnućima i izazovima koje je susrela tijekom svojih putovanja. Njezin cilj je motivirati i ohrabriti druge da istraže svijet oko sebe te ne odustanu od svojih snova.
■ MAJINE RAZGLEDNICE ■ 33. ■
Vijetnamski kaleidoskop
objavljeno: 14. prosinca 2024.

Vijetnam je zemlja gdje je svaka kava priča, a svaki prelazak ceste mala avantura! Kad sam prvi put stala na rub pločnika u Hanoiju, trebalo mi je samo par minuta da shvatim pravila ovog mopednog karnevala – i shvatila da pravila nema. Kad sam sve pohvatala, osjećala sam se kao lokalka, toliko da sam na kraju pomagala zbunjenim turistima prijeći cestu.

Uz to, iako nisam neki ljubitelj kave, vijetnamska kava s kondenziranim mlijekom osvojila me odmah – savršena kombinacija gorčine i slatkoće, baš kao i sam Vijetnam.

♦ HANOI ♦

Hanoi, glavni grad Vijetnama, savršeno balansira kaotičnu energiju i šarm prošlih vremena. Njegov je Stari kvart labirint ulica nazvanih prema zanatima koji su se nekad obavljali, a danas su ispunjene dućanima, skuterima i mirisima lokalne kuhinje. Jezero Hoan Kiem, u srcu grada, mjesto je okupljanja za jutarnje vježbe tai chija i večernje šetnje dok su kolonijalne građevine i hramovi, poput Hrama literature, podsjetnici na bogatu povijest.

Piše: Maja MAČINKO

Train Street u Hanoiju, mjesto gdje vlak prolazi tik uz stolove kafića – a ti piješ kavu kao da je to najnormalnija stvar na svijetu. Iako su vlasti uvele neka ograničenja, kafići uz prugu i dalje žive punim plućima. Influenceri dolaze u punom naponu, a broj fotki na kojima vlak “dramatično juri” prema nečijim leđima raste iz dana u dan. Naravno, često se ispostavi da je vlak već prošao, ali sadržaj je sadržaj! Najbolji dio? Doći u pravo vrijeme i vidjeti kako lokalci zaista žive uz prugu. Oko pet popodne klinci se vraćaju iz škole, vješto preskaču prugu i trče ravno u zagrljaj roditeljima i djedovima. To su prizori koji te podsjećaju da si u srcu Vijetnama.

♦ POGREBNI OBIČAJI ♦

U Vijetnamu postoji specifična i simbolična pogrebna tradicija koja uključuje spaljivanje papirnatih replika svakodnevnih predmeta. Ova praksa potiče iz vjerskog uvjerenja, vezanog za taoizam i konfucijanizam – preminuli, nakon što napuste ovaj svijet, trebaju određene stvari u zagrobnom životu. Kako bi im omogućili udoban prelazak, rodbina i prijatelji prave i spaljuju papirnate verzije predmeta poput novca (poznatog kao “zlatni papir” ili “duhovni novac”), kuća, odjeće, pa čak i automobila ili mobilnih telefona.

Dim nosi te predmete duhovima dok obitelj osigurava da baka i djed u zagrobnom životu ne dobiju iPhone, već Nokia mobitele – praktičnost prije svega! Osim materijalnih stvari, neki Vijetnamci pale i papirnate figure sluga koje bi trebale pomoći preminulima u njihovim svakodnevnim potrebama.

♦ ZALJEV HALONG ♦

Ha Long Bay i njegove impozantne stijene, koje izviru iz mora, jedno su od najpoznatijih prirodnih čuda Vijetnama. Prema lokalnim legendama Ha Long znači ‘zaljev silazećeg zmaja’ i vjeruje se da su te stijene nastale kada su zmajevi s neba ispustili dragulje u more kako bi zaštitili Vijetnam od osvajača. U Ha Long Bayu postoji preko 1600 otoka i otočića, a mnogi su od njih nenaseljeni.

Na krstarenju sam se sprijateljila s trima curama s Filipina, koje, slučajnosti li, rade u administraciji jedne škole. Kolektivno su bili na teambuildingu. Ravnateljica im svima rezervira i osigura smještaj, a oni plate ostale troškove. Svake su godine u nekoj drugoj zemlji… Zamislite takav teambuilding! Zajedno smo se penjale u špillju Hang Sun Sot pa nakon toga uzele kajake i vozile po zaljevu do još jedne špilje. Kupanje? Manje atraktivno od veslanja, ali vrijedno probati.

♦ BA NA HILLS ♦

Ba Na Hills, planinsko odmaralište blizu Da Nanga, priča je za sebe. Izgrađeno kao ljetno utočište francuskih kolonijalista, danas je to tematski park i luksuzno odmaralište.

Odmaralište ima povijesne korijene iz vremena francuske kolonijalne ere. Davne 1919. godine na vrhu planine, na visini od preko 1400 metara, francuski su kolonijalisti osnovali ljetno naselje kako bi pobjegli od vrućine. Bilo je popularno zbog hladnije klime i prekrasnih pejzaža, no nakon rata i dekolonizacije mjesto je palo u zaborav.

Onda je 21. stoljeće došlo kao pravi preokret te se otvara moderni tematski park i luksuzno odmaralište. Ovdje možete naći vrtove, pagode, atrakcije koje uključuju vožnje i predstave – a pravi je “dragulj” Zlatni most (Cầu Vàng) koji lebdi na 1414 metara nadmorske visine. Ovaj 150 metara dugačak most, koji “drže” divovske ruke, savršeno je mjesto za sve koji žele Instagram-worthy fotke.

Tu je i žičara iz Guinnessova rekorda – najduža jednolinijska žičara na svijetu koja prelazi gotovo šest kilometara. Vožnja traje 20 minuta što je dovoljno da zaboraviš na strah od visine… ili da ga dodatno osjetiš. Meni je avantura postala lakša zahvaljujući devetogodišnjoj Samari i njezinoj mami koje su dan pretvorile u zabavu ispunjenu smijehom i avanturama.

♦ HUÉ– KRALJEVSKI GRAD VIJETNAMA ♦

Huế, bivša prijestolnica Vijetnama, pravi je raj za ljubitelje povijesti i arhitekture. Smješten uz mirnu rijeku Parfema (romantični naziv koji, ipak, ne garantira ugodne mirise), ovaj je grad bio sjedište Nguyen dinastije, posljednje carske obitelji Vijetnama.

Glavna je atrakcija Huéa Carska palača (Citadela), kompleks koji kao da te vraća u neka davna vremena. Zidovi visoki šest metara, široki i jarki čuvali su ovo carstvo unutar carstva koje je u svoje vrijeme bilo centar političke i kulturne moći. Obilazeći palaču s vodičem na besplatnoj walking turi, otkrila sam fascinantne priče o carevima i njihovim intrigantnim životima. Zamislite samo: 13 careva, svaki sa svojim “dramatama” dok je narod čekao odluke donesene unutar zidova koji odišu spokojem.

Najdojmljiviji dijelovi? Dvorana Vrhovne harmonije s masivnim crvenim stupovima i zlatnim detaljima koji oduzimaju dah. Tu su carevi primali važne goste i donosili presudne odluke. Purpurna zabranjena palača, nekad isključivo rezervirana za carevu obitelj i dvorske dame, danas je u ruševinama, ali šetajući tim dijelom, lako se može zamisliti kako su živjeli “odabrani”.

U kompleksu se nalaze i hramovi posvećeni carevima, vrtovi koji podsjećaju na zen i poneka statua koja te iznenadi iza ugla. Dok šetaš, lako zaboraviš na svijet izvan tih zidina, sve dok te ne vrate u stvarnost gužva na ulazu i pokojeg prodavača suvenira.

Iako je palača bila oštećena tijekom Vijetnamskog rata, mnogi su dijelovi obnovljeni dok drugi stoje kao podsjetnik na prošlost koja nije uvijek bila blistava. Bez obzira na to, Hué te osvoji svojom mješavinom povijesti, ljepote i pomalo melankolične atmosfere.

Moj savjet? Uzmi vodiča (ili free walking turu) jer su priče ono što ovo mjesto čini posebnim.

♦ SAJGON ♦

Nakon imperijalnog grada Huếa gdje sam provela četiri dana istražujući njegovu bogatu povijest i fascinantnu Citadelu, stigla sam u Saigon – grad koji nikad ne miruje.

Jedan je od najdojmljivijih izleta bio posjet Cu Chi tunelima, danas popularnoj turističkoj atrakciji, no u svojoj biti bolnom podsjetniku na teško razdoblje Vijetnamskog rata. Ovaj tunelski sustav, dug više od 250 kilometara, izgradili su pripadnici Viet Conga kao mrežu skrivenih prolaza i skloništa. Tuneli su služili kao pravo podzemno carstvo gerilskog ratovanja – s više razina i ventilacijskim otvorima koji su omogućavali život pod zemljom. Unutar tih skučenih prolaza postojale su kuhinje, bolnice, spavaonice i skladišta što je vojnicima omogućavalo da ondje borave i tijekom najintenzivnijih borbi. Uski prostori i složene zamke činili su ih gotovo nemogućim za neprijateljske infiltracije, a do danas ostaju simbol domišljatosti i izdržljivosti u suočavanju s nedaćama.

Za kraj sam se boravka u Saigonu odlučila za izlet u Mekong Deltu, jedno od najvažnijih poljoprivrednih područja jugoistočne Azije. Kanali, rijeke i jezera isprepliću se poput mreže dok sela, smještena na vodi ili uz nju, pokazuju način života duboko ukorijenjen u tradiciju. Kuće podignute na stupovima štite se od poplava, a čamci služe za sve – od prijevoza do ribolova i plutajućih tržnica.

Život u delti djeluje opušteno, ali je zapravo naporan jer se oslanja na prirodne riječne cikluse. Mještani su poznati po gostoljubivosti, a njihova jednostavnost neodoljivo osvaja. No iza tog spokojnog prizora kriju se ozbiljne brige. Tijekom posjeta čula sam mnogo o zabrinutosti zbog gradnje Funan Techo kanala u Kambodži, projekta vrijednog 1,7 milijardi dolara, financiranog kineskim novcem u sklopu inicijative “Pojas i put”. Kanal, dug 180 kilometara, povezat će Phnom Penh s lukom u Kepu omogućujući Kambodži veću ekonomsku neovisnost, no ovaj infrastrukturni pothvat izaziva bojazan u Vijetnamu. Glavni problem leži u potencijalnom utjecaju na protok vode prema Mekong Delti koja je već iznimno osjetljiva na suše i zaslanjenje. Skretanje vode iz rijeka Mekong i Bassac kako bi se napunili kanali, moglo bi dodatno smanjiti količinu slatke vode koja dolazi do južnog Vijetnama ugrožavajući poljoprivredu i prirodne resurse u regiji.

Vijetnam je zemlja bogate povijesti, zadivljujuće prirode i nevjerojatne otpornosti svog naroda, ali i mjesto gdje tradicija i moderni izazovi svakodnevno plešu na tankoj granici. Ova priča podsjeća koliko su priroda i život isprepleteni, ali i koliko su krhki pod težinom ekonomskih interesa i političkih odluka. Mekong Delta, iako poznata kao “rižnica Vijetnama”, sada postaje i simbol borbe s izazovima koji oblikuju budućnost cijele regije.