Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autora zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).​
ZA BISTRE I ZNATIŽELJNE GLAVE
Neki stari zakoni i propisi
objavljeno: 1. lipnja 2017.

Zabranjeno bojenje brade

U srednjem vijeku svaki arapski grad imao je posebne činovnike zadužene za nadzor javnog reda i morala – muhtare. Oni su razne varalice, kockare i pijanice privodili sucu – kadiji. Ali, imali su i jednu neobičnu zadaću. Kadiji su privodili i muškarce za koje bi posumnjali da su svoju sijedu bradu bojili u crno kako bi se ženama predstavljali mlađima nego što jesu. Zatvorska kazna je trajala toliko dok kažnjeniku ne izraste brada u prirodnoj boji.

Rimljankama zabranjeno vino

Prema starom rimskom zakonu (koji se pripisuje Romulu, legendarnom osnivaču Rima), ženama je bilo zabranjeno piti vino. Za prekršaj, kao i za preljub, sudili su joj suprug i njegova rodbina, a moguća je bila i smrtna kazna. Nije baš jasno porijeklo te zabrane, jer ženama nije samo bilo zabranjeno piti, nego i okusiti i najmanju količinu vina. Pretpostavlja se da je to bilo u vezi s vjerovanjem da je vino sjeme, izvor života, a žena je mogla primiti samo jednu vrstu sjemena. Ta je zabrana u samom Rimu dosta brzo pala u zaborav. Kasnije su Rimljanke smjele piti vino i sudjelovati u gozbama.

Zanimljiv je i jedan zakon koji su Rimljani donijeli kasnije, 204. godine prije Krista, u vrijeme kad se Rim borio s Kartagom za prevlast na Sredozemlju, vjerojatno da bi se spriječili mito i  korupcija. Tim je zakonom bio zabranjen poklon iznad određene vrijednosti, osim ako to nije bio poklon bračnom partneru. Međutim, kasnije je u Rimu postojao zakon prema kojem je zabranjen upravo poklon među bračnim partnerima. Kao obrazloženje navedeno je da se brak treba održavati ljubavlju, a ne poklonima. To bi se moglo objasniti i porastom broja brakova u kojima su supruge bile puno mlađe od svojih supruga, pa su se tim zakonom ugledni Rimljani uspjeli zaštititi od iznuđivanja poklona svojih supruga.

Zabrana svadbenog luksuza

U proljeće 1235. godine Malo i Veliko vijeće u Dubrovniku donijeli su zakon o zabrani svadbenog luksuza. Miraz nije smio biti veći od 200 perpera. Mlada je mogla potrošiti za nakit za ukras glave, ušiju i ruku najviše 10 forinti. Svadba je smjela trajati samo jedan dan, i to na dan vjenčanja. Isto tako, mlada nije smjela dijeliti poklone u crkvi kao što je to do tada činila. Kazne za one koji se nisu pridržavali tog zakona bile su stroge – isključenje iz crkve, nisu mogli nikoga tužiti niti svjedočiti na sudu, o njihovim zahtjevima na sudu nije se moglo raspravljati, a svi njihovi dokumenti gubili su vrijednost.

Propisi za rodilje u Vedama

Prema Vedama, ljepota žene cijenila se prema širini kukova i sposobnosti za rađanje. Prema njima, do začeća dolazi uslijed spajanja muškog sjemena i ženske krvi. Smatra se da trudnoća traje deset mjeseci i, da bi se spriječio prijevremeni porođaj, bile su propisane kućne svečanosti. Vjeruje se da začetku ploda škode vjetrovi i zli dusi koji izazivaju pobačaje, teške porođaje i smrt rodilje. Da bi se osigurao sretan porođaj, Vede preporučuju babice, ali i razne trave, molitve i vradžbine. Zapisano je da soba rodilje treba biti spremna, kađena i mazana mirišljavim uljima. Nakon porođaja, kako je bilo propisano, u kući je morala bez prestanka 12 dana gorjeti vatra na koju su bacani sjeme gorušice i riža. Nakon isteka vremena majka i novorođenče su kupani i premještani u drugu prostoriju.

Propis o visini kuće

 

  • Prikaz rimske vile

U starom Rimu postojao je propis o dopuštenoj visini kuća. Ni jedna privatna kuća nije smjela biti viša od dvostruke širine ulice u kojoj je bila. Taj je propis osiguravao da dovoljno sunčeve svjetlosti dopre do kraja ulice.

…………………

PRIREDILA: Snježana STANIN

Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autora zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).