Likovna kultura
OSNOVNA ŠKOLA GOLA
Izložba grafika Klare Solić
objavljeno: 13. travnja 2022.

Klari Solić, učenici šestog razreda OŠ Gola, tek je 12 godina, a već je izradila seriju bakropisa. Osim iznimnog likovnog talenta, Klaru krase upornost, disciplina u radu te emocionalna i umjetnička zrelost.

Stvaranje ove serije grafika počelo je u rujnu 2020. godine kad sam za studeni pripremao učeničku izložbu u povodu obilježavanja 190. godišnjice školstva u Prekodravlju. Učenici su u sklopu redovitih nastavnih jedinica izrađivali crteže prema motivima iz naivne umjetnosti. Klara Solić tada je izradila crtež pijetla prema slici Biserke Zlatar Milinković.

Iznenadila me lakoća kojom je nacrtala zadani motiv i postavila proporcije te njezin osjećaj za grafičku modelaciju. Kratkim crtama i gustoćom stvara kontrast svijetlo-tamno i time privid volumena u svojem crtežu. U dvadeset godina pedagoškog rada, nakon mnoštva učeničkih izložaba, osvojenih nagrada na natječajima (mentorstvo) i profesionalnog bavljenja grafikom (duboki tisak), nisam se susreo s tako darovitom učenicom petog razreda. Crtačku perfekciju pokazala je motivom postaje križnog puta Isus pada prvi put pod križem. Učenici obično mogu prosječno svladati taj likovni problem, ali Klara već sada posjeduje vještinu zahvaljujući kojoj se može baviti i  bakropisom, grafičkom tehnikom dubokog tiska.

Tijekom ljeta 2021. godine pripremio sam jednu cinkotit-pločicu za tehniku bakropisa koja se inače ne obrađuje na nastavi likovne kulture. U kolovozu sam predložio Klari da na isti način kao što crta raster u tehnici flomastera pokuša iglom crtati po limu koji je premazan asfaltom. Dok se crta, nastaje bijeli crtež jer se probijanjem premaza (asfalta) dolazi do površine cinkotita. Uranjanjem u dušičnu kiselinu nastali crtež potamni, skine se sloj asfalta te se utrljava tiskarska boja i na preši se tiska bakropis.

Prije početka nastave u rujnu donijela mi je gotov rad s motivom kameleona. Ono što sam vidio duboko me se dojmilo. Bilo mi je jasno da je Klara rođena grafičarka, a tek joj je 12 godina. Dogovorili smo se da napravi seriju od 14 bakropisa s temom postaja križnog puta i da u travnju 2022., u povodu blagdana Uskrsa, priredimo njezinu prvu samostalnu izložbu kojom bih obilježio dvadesetu godišnjicu svojega pedagoškog rada. Klara je od rujna do ožujka vrijedno izrađivala 14 bakropisa. Za cijeli proces izrade bilo joj je potrebno 90 sati, prosječno 40 – 45 minuta radne discipline svakog dana tijekom sedam mjeseci, što dovoljno govori o njezinoj ozbiljnosti i zrelosti. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na kojoj sam i diplomirao grafiku, potkraj ožujka otisnuo sam tu seriju bakropisa te i ovim putem zahvaljujem kolegi Igoru Čabraji, docentu grafike, što mi je omogućio tiskanje grafika na Akademiji.

Ovim procesom rada pomaknuli smo granice likovnog rada u osnovnoj školi jer se učenici u školama primijenjene umjetnosti i dizajna tek susreću s grafičkim tehnikama dubokog tiska, a usavršavaju se na akademiji. Stoga je Klarin uspjeh podignut na najvišu razinu likovnosti za učenicu u osnovnoj školi. Nakon ovog ciklusa Klaru ću u sedmom razredu naučiti i tehniku akvatinte te u osmom razredu tehniku suhe igle. Kada završi osnovnu školu, vladat će grafičkim tehnikama dubokog tiska.

Konačno je došao i dan izložbe, 9. travnja, na Sveučilištu Sjever u Koprivnici.

Osim roditelja, učitelja i ravnateljice Violete Pranjić, Klaru su došli podržati i Ksenija Ostriž, zamjenica gradonačelnika Koprivnice, Ratimir Ljubić, zamjenik župana, dr. Stjepan Milinković, načelnik Općine Gola, doc. dr. sc. Mario Periša, pročelnik Odsjeka za medijski dizajn na Sveučilištu Sjever, i prof. Ivan Rodić, urednik Školskih novina.

■ Piše:  Mario DIMIĆ, profesor likovne kulture ■ OŠ Gola ■ Već 20 godina radim kao učitelj likovne kulture što je moj životni poziv. Diplomirao sam na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (Jabukovac, nastavnički smjer) metodiku kod prof. Emila Roberta Tanaya i grafiku u klasi prof. Dubravke Babić. Osim što se bavim pedagoškim radom, profesionalno izlažem grafike dubokog tiska ■