Već nekoliko godina moji učenici OŠ Vladimira Becića Osijek i ja, njihova učiteljica engleskoga i njemačkog jezika, sudjelujemo u eTwinning projektima.
Mnoštvo je različitih naslova projekata i tema kojima su učenici proširivali svoja znanja zabavljajući se i postajući inovativni. Putem digitalnih platformi upoznavali su učenike i učitelje iz europskih škola i imali priliku razgovarati sa znanstvenicima.
♦ Prošle je nastavne godine dio učenika 5. i 7. razreda sudjelovalo u dvama zanimljivim projektima. U projektu Happy pets učenici su predstavljali svoje kućne ljubimce.
Organiziran je međunarodni online susret tijekom kojeg su djeca pokazala i opisala svog ljubimca, a kreirali su i zajednički video. Istraživali su kako se pravilno brinuti o ljubimcima i zajednički kreirali:
Naši su učenici sudjelovali i u manifestaciji Biciklijada za azil, a prošetali su i s azilskim psima. Partneri su organizirali izložbu ljubimaca u svojoj školi te pozvali veterinara u goste.
Nizom kreativnih aktivnosti učenici su pisali blackout poeziju te prvi put stvarali kaligrame (oblik vizualnog pjesništva) na temu životinja. Posjetili su zoološke vrtove u Osijeku i Pečuhu te povezali stečena iskustva s projektom.
♦ Drugi je projekt više bio fokusiran na socio-emocionalno učenje. Kao što naslov govori Think positive, feel positive, jedan je od ciljeva projekta bio pozitivan osobni razvoj. Projekt je nudio niz opcija za jačanje učeničkih i učiteljskih kapaciteta i bavio se temama motivacije, suradnje, inovacije, kreativnosti i ponajviše razvojem promjenjivog mentalnog sklopa (mindset growth).
Učenici su kreirali različite društvene i digitalne igre, vježbali su zahvalnost i u alatu Canva izrađivali minipostere zahvalnosti. Vodili su i svoje dnevnike sreće. Za blagdane su imali tajnog prijatelja i s partnerima podijelili blagdanske običaje svake zemlje tijekom online susreta.
U drugom su se dijelu projekta aktivnosti usmjerile na promjenu načina razmišljanja o sebi i usvajanje pozitivnih stavova.
Nakon još jednog online susreta i međunarodne razmjene iskustava o ovoj su temi učenici pomoću …
… trebali vježbati ovu vještinu i pronaći rješenje za djevojčicu kojoj nedostaje samopouzdanja za nastup na školskoj priredbi.
Koristeći se učeničkim odgovorima, učitelji su imali zadatak napisati priču u nastavcima. Spontano je nastala e-knjiga pod naslovom PER ASPERA AD ASTRA.
Moji su učenici izradili i svoju DIGITALNU PREZENTACIJU POZITIVNIH AFIRMACIJA i odigrali kahoot kviz te su na kraju nastavnu godinu završili nagradom uz pizzu i sladoled.
Kvalitetna je provedba obaju projekata potvrđena dobivanjem Nacionalne oznake kvalitete za suradnju, uporabu tehnologije, pedagoške pristupe, kurikularnu integraciju i uspješne rezultate.
Ovdje priča ne staje. Nova nastavna godina započinje već trima odobrenim zanimljivim projektima tijekom kojih će Becići istraživati nove teme, razvijati svoje kompetencije i uživati!
■ Napisala: Tatjana KRISTEK, prof. | OŠ Vladimira Becića Osijek ■