Iz školskog svijeta
OŠ AUGUST CESAREC, ŠPIŠIĆ BUKOVICA PŠ BUŠETINA
O izumiteljima od Tesle do Mate Rimca
objavljeno: 11. prosinca 2020.

Zajedno s mojim učenicima 3. razreda Područne škole Bušetina  na satu prirode i društva započela sam s temom ,, Promišljaj i djeluj poduzetnički”.  Riječ je o domeni/konceptu u kojem obrađujemo:  a) Organiziranost svijeta oko nas, b) Promjene i odnose, c) Govorimo o pojedincu i društvu i potom istraživačkim pristupom dolazimo do sadržaja za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda – ,,Promišljaj i djeluj poduzetnički”.

Pomoću digitalnih sadržaja upoznali smo kako su kroz povijest nastajali najznačajniji izumi. Objasnili smo kako su ti izumi djelovali na život ljudi. Naučili smo da je telefon  izumio Alexander Graham Bell. Isto tako da je u 19. stoljeću prvu žarulju izumio Thomas Alva Edison. Prvi zrakoplov osmislila su braća Wright početkom 20. stoljeća.

Naučili smo i tko su Hrvati čiji su izumi mijenjali svijet. Faust je Vrančić još u 17. stoljeću konstruirao prvi padobran. Za prvu mehaničku olovku, nalivpero, termos-bocu, termofor zaslužan je Eduard Slavoljub Penkala početkom 20. stoljeća. Mnoštvom izuma veliki je izumitelj Nikola Tesla zaslužan za sustav bežičnog prijenosa radiosignala i energije, imao je više od 700 izuma, a među njima i sustav višefaznih struja, zaslužan je za izmjenični sustav prijenosa i distribucije električne energije, a postavio je temelje brojnim današnjim korisnim aparatima. Pogledali smo i prigodan videoprilog. Saznali smo da je internet izumljen u Americi krajem 20. stoljeća.

Naučili smo kako je Elif Bilgin, djevojka iz Turske, postala  izumiteljica već sa 16 godina izumivši plastiku napravljenu od kore banane. Dvije godine usavršavala je taj proces te je na kraju uspjela u svojem naumu. Njezinim postupkom moći će se proizvesti ekološki prihvatljiva plastika koja će se lakše razrađivati, bit će neovisna o nafti pa će tako manje utjecati na onečišćenje okoliša.

Nakon svega, razgovor smo nastavili temom o zanimanjima koja su učenicima poznata.        

Na kraju sata, za domaću zadaću, dogovorili smo se da ćemo istražiti tko je Mate Rimac i što je izumio. Zadatak je trebalo realizirati kao plakat i pojedinačno ga prezentirati pred razredom. Učenici su se radovali ovom istraživačkom  poslu. Uvijek se vesele  novim izazovima, a ja, kao njihova učiteljica, uvjerena sam da je baš među naš novi izumitelj ili poduzetnik. Kako je Mate Rimac uživao u nastanku svog Concept Onea, tako smo i mi uživali u ovoj našoj domeni/konceptu. 

Na kraju smo zaključili: ,, Eureka, ovo je tako zabavno i jedva čekamo otkriti nešto novo pa realizirati svoje ideje koje će, možda, nekome biti zanimljive kao što su i nama.” 

■ Piše: Melita Guth Santro, učiteljica ■ OŠ August Cesarec, Špišić Bukovica PŠ Bušetina ■