Školska knjiga za vas
■ MARIJA JURIĆ ZAGORKA ■ GRIČKA VJEŠTICA I KĆI LOTRŠĆAKA ■
Zagorka u novom ruhu
objavljeno: 8. studenoga 2023.

U povodu 150. obljetnice rođenja Marije Jurić Zagorke Školska knjiga objavljuje redizajnirana izdanja Djela te važne spisateljice koja je svojim vrijednim opusom znatno obogatila hrvatsku književnost

Nitko je nije volio osim njezine publike – tako bi trebala početi svaka priča i svaki razgovor o Mariji Jurić Zagorki (1873. – 1957.). Između nje i svijeta stvorila se vrlo rano provalija koju je ona cijeli život poku­šavala premostiti, nekako približiti udaljene obale, uskladiti i dovesti u red svoj odnos prema drugim ljudima. Ali, sve je bilo uza­lud.

Napisao: akademik Krešimir NEMEC

Nikada nije imala oslonca ni u obite­lji, ni u društvu. Okružje u kojem se kreta­la bilo je prema njoj stalno neprijateljski usmjereno, razumijevanja i pomoći bilo je rijetko i vrlo malo. Naprotiv, cijeli se život morala boriti protiv predrasuda, nepravdi i mizoginih omalovažavanja.

IZA ZATVORSKIH REŠETAKA

Marija Jurić Zagorka počela je pisati knji­ževna djela gotovo slučajno. Pišući za „Ob­zor” izražavala se uobičajenim novinarskim formama, ali nerijetko je prelazila i u gra­nična područja između književnosti i žur­nalizma pišući feljtone, humoreske, crtice i satire. Odlučujući poticaj za pisanje romana dao joj je biskup Josip Juraj Strossmayer.

Uz njegovu materijalnu potporu tiskana su i podijeljena prva Zagorkina djela: kratki roman Roblje (1899.) i „izvorna pripovi­jest iz zagrebačkoga života” Vladko Šaretić (1903.). Jasne aluzije na aktualno političko stanje u Hrvatskoj i jako protumađarsko stajalište, koje je izraženo u oba romana, stvorili su autorici prilične probleme: vri­jeme je to Khuenova banovanja, pojačane cenzure i policijskih pritisaka. Zagorka će u jednom trenutku zbog svojega političkog angažmana biti čak i u zatvoru.

Zbog političke klime trebalo je promijeniti tematiku romana i pronaći novu narativ­nu formulu s pomoću koje će se uspješno zaobići cenzorske škare, a pritom postići jednaka učinkovitost kod čitatelja.

Kao vatrena feministica, Marija Jurić Zagorka rado je prihvatila prijedlog biskupa Strossmayera da piše o vremenu progona vještica, strašnoj epohi koju je obilježilo praznovjerje prema ženi i njezina potpuna degradacija

Ideju tematskog zaokreta opet je iznio bi­skup Strossmayer. Na jednom od svojih proputavanja kroz Zagreb 1903. godine, biskup je na sastanak s uglednijim inte­lektualcima pozvao i Zagorku i predložio joj pisanje romana kojemu će tema biti hr­vatska povijest: „Trebalo bi uzeti radnju iz hrvatske povijesti, jer je tu cenzor gotovo nemoćan, a Zagorka će svojem borbenom peru u toj povijesti naći vanrednih događa­ja.” Naveo je i konkretan primjer koji čeka umjetničku obradu: vrijeme progona vje­štica na osnovi inkvizitorskoga dokumenta Malleus maleficarum, strašnu epohu koju je obilježilo praznovjerje prema ženi i nje­zina potpuna degradacija.

Ta bi tema, u primjerenome narativnom obliku, mogla probuditi ponos uvrijeđene žene, utjecati na njezinu osviještenost i pobu­diti borbenost u njezinoj duši. Zagorka je već bila vatreni borac za prava žena i Strossmaye­rov se prijedlog savršeno uklapao u njezine feminističke preokupacije. Zato nije nimalo čudno što će upravo motiv progona vještica biti u središtu njezina najpoznatijega povije­snog romana Grička vještica. Strossmayer je u povijesnim romanima vidio i moćno pro­pagandno sredstvo s pomoću kojeg će se isti­snuti tuđinski, uglavnom njemački romani. Oni su u svijest hrvatskoga čovjeka unosili strani duh, mišljenje i poglede.

IKONA POPULARNE KULTURE

Zagorka je prihvatila prijedlog biskupa do­brotvora te odmah počela proučavati hrvat­sku povijest u Zemaljskom arhivu, a kao re­zultat nastala su mnoga djela koja su stekla iznimnu popularnost kod najšire čitateljske publike, od Gričke vještice (1912. – 1914.), koja ujedinjuje romane Tajna krvavog mo­sta, Kontesa Nera, Malleus maleficarum, Suparnica Marije Terezije, Dvorska kama­rila i Buntovnik na prijestolju, preko Re­publikanaca (1914. –1916.), Kćeri Lotrš­čaka (1921. – 1922.), Kaptolskog antikrsta (1925.), Modrog đavola (1926.), Plamenih inkvizitora (1928. – 1929.), Krijeposnih griješnika (1929. – 1930.), Gordane (1934. –1935.), Viteza slavonske ravni (1937. – 1938.), Kraljice Hrvata (1937. – 1939.) do Male revolucionarke (1939. – 1940.) i Ja­dranke (1953.). Napisala je i prvi hrvatski krimić – Kneginja iz Petrinjske ulice (1910.).

Dugo sustavno prešućivana i osporava­na, proglašavana autoricom „šunda” koja u svojim djelima podilazi najnižim čitatelj­skim instinktima, Zagorka je danas nezao­bilazno ime ne samo kad se govori o širenju hrvatskoga čitateljskog kruga, nego i o ra­zvijanju jednoga oblika proznog pisma bez kojega bi hrvatska književnost bila veoma osiromašena. Postala je ikonom popularne kulture i feminističke kritike; o njezinu dje­lu organiziraju se znanstveni skupovi. Ne sumnjamo da će njezino djelo preživjeti i u digitalnoj epohi.

ZAGORKA U BROJKAMA

Kad bi se Zagorkina biografija trebala sažeti u jednu rečenicu s puno bro­jeva, ona bi glasila ovako: prvu dra­mu Kalista i Doroteja napisala je s 14 godina, udali su je kad je imala 18, pobjegla od muža s 22, prvi novinski članak (ako ne računamo suradnju u đačkim novinama) objavila je s 23 godine kada je ušla i u redakciju „Ob­zora”, prvi roman (Roblje) objavila je s 26, a kad joj je prva drama praizve­dena u HNK-u imala je samo 28 go­dina; bila je vođa narodnoga pokreta protiv bana Khuen-Héderváryja s 30, Gričku vješticu napisala je s 40, živje­la je u krajnjoj bijedi s 50, počela je pisati autobiografiju sa 60, posljednji roman Jadranka napisala je sa 70, a umrla je 1957. u 84. godini.

SRIJEDA ■   8. STUDENOGA

♦  11:00 sati

LIKOVNI POTICAJI I IZAZOVI

Metodika likovne kuture za rad s djecom s teškoćama

Urednica knjige Jozefina ĆURKOVIĆ

Knjigu će predstaviti dr. sc. Vedrana SPAJIĆ VRKAŠ, pedagoginja, Žarka KLOPOTAN, ravnateljica Centra za autizam, prof. Marcel BAČIĆ, slikar i likovni kritičar, redoviti profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Jozefina ĆURKOVIĆ, urednica, i Ivana JEŽIĆ, autorica.

♦ 13:00 sati

Predstavljanje novih izdanja

ŠKOLSKE KNJIGE i LUMEN IZDAVAŠTVA

Nova izdanja predstavit će urednici Školske knjige i Lumen izdavaštva.

♦ 15:00 sati

VELIKA GEOGRAFIJA HRVATSKE

Knjiga 2.

Fizička geografija Hrvatske – prirodno-geografska osnova razvoja  

Damir MAGAŠ, Mladen JURAČIĆ, Josip HALAMIĆ, Neven BOČIĆ, Sanja FAIVRE, Nina LONČAR, Petra KOVAČ KONRAD, Anita FILIPČIĆ, Mirko ORLIĆ, Danijel OREŠIĆ, Ivan ČANJEVAC, Ferdo BAŠIĆ, Stjepan HUSNJAK, Renata ŠOŠTARIĆ, Ivančica TERNJEJ  

Urednica knjige Snježana BAKARIĆ PALIČKA

Knjigu predstavljaju Matilda BULIĆ, prof., članica Uprave Školske knjige, prof. dr. sc. Josip FARIČIĆ, rektor Sveučilišta u Zadru,  prof. dr. sc. Damir MAGAŠ, glavni urednik, Snježana BAKARIĆ PALIČKA, urednica, prof. dr. sc. Sanja LOZIĆ, recenzentica, i autori.

♦ 16:30 sati

Djela Marije Jurić Zagorke

GRIČKA VJEŠTICA, KĆI LOTRŠĆAKA

Urednica biblioteke Miroslava VUČIĆ

Knjige će predstaviti dr. sc. Deniver VUKELIĆ i Miroslava VUČIĆ, urednici.

Ulomke iz djela čitat će glumac Siniša RUŽIĆ.

♦ 18:00 sati

Mladen TOMORAD

STARI EGIPAT – POVIJEST I KULTURA

Urednik knjige dr. sc. Deniver VUKELIĆ

Knjigu predstavljaju Daniel RAFAELIĆ, dr. sc. Deniver VUKELIĆ, urednik knjige i dr. sc. Mladen TOMORAD, autor.