Školstvo u medijima
SEDAM SAVJETA KOJI ĆE VAM POMOĆI
Učinite 2019. najboljom godinom za obrazovanje dosad!
objavljeno: 15. siječnja 2019.

1) STANITE, SURAĐUJTE I SLUŠAJTE 

– Stanite i slušajte! Ja svaki dan naučim nešto novo, a neki od najboljih savjeta koje sam dobio od svojih mentora bili su da slušam više nego što pričam te da surađujem s drugima, u fizičkom i virtualnom smislu. Surađujte s drugima da biste im pomogli, ali i da biste naučili i podržali ono što sami radite. Slušajte svoje učenike, slušajte njihove roditelje i slušajte svoje kolege. To ne znači da uvijek morate reagirati, ali nastojite slušati više nego što pričate.

2) POZITIVNOST 

– Pozitivnost uvijek pobjeđuje! Smatram se pozitivnom osobom i zaista vjerujem da pozitivne namjere u svemu što radite znače mnogo. Pozitivnost vam može pomoći čak i u najtežim situacijama. Nemojte dopustiti da negativnost (koja je normalna u svakoj školi) ili negativna osoba slome vaš duh. Svakodnevno radite iznimne stvari da biste potaknuli i razvili svakog učenika te mu pomogli da postigne svoj cilj. Nemojte zaboraviti širiti pozitivne vibracije!

3) POVEZANOST JE VAŽNA

– Bez obzira na to sviđa li vam se ili ne, 2019. od vas zahtijeva da budete povezani. Živimo u iznimno povezanom svijetu i naši su učenici najpovezanija generacija dosad. Želimo li biti uspješni u svome poslu, ne samo da moramo držati korak s tehnološkim trendovima već biti ispred njih. Dobro je mjesto za početak razvijanje profesionalne mreže za učenje.

Za mene to je Twitter, koristim se još mrežama Google+, Linkedln i Facebook. Razvijanje profesionalne mreže za učenje ne mora biti samo online, također se možete povezati s drugim učiteljima na konferencijama. Postavljajte pitanja, pronađite izvore i podijelite svoja mišljenja. Čak možete pomoći onima oko vas da se povežu.

4) PRONAĐITE SVOJE „ZAŠTO”  

Simon Sinek za mene je inspiracija, a ovaj videozapis

pokazuje zbog čega je važno uvijek početi od svoga „zašto”. Prije nego što počnete mijenjati tuđe živote ili raditi na postizanju vlastitih ciljeva, ključno je znati i razumjeti svoj „zašto”.

5) UVEDITE STRUČNJAKE

– Kao vođa koji podržava učitelje u svojoj školi i školama općenito, razumijem moć dovođenja pomoći izvana. Koliko god se u svojoj školi trudim pokrenuti ljude ili voditi sastanke profesionalnog razvoja, moj je utjecaj ograničen zbog toga što sam „poznati” izvor učenja. Moć vanjskog izvora za učenje je nešto posebno.

Svaka škola s kojom sam surađivao uvijek mi je bila zahvalna na tome što sam im pomogao prenijeti poruku koju nisu mogli shvatiti – zahvalan sam što sam to mogao napraviti za druge i preporučam takav potez i drugim školama. Uložite u ljude koji će doći i podijeliti svoje znanje te prekinuti ciklus tradicionalnog iskustva učenja i promijeniti način na koji vaše osoblje uči.

6) ISKUŠAJTE NEŠTO NOVO I RISKIRAJTE

 – Riskiranje uvijek promičem u školama s kojima surađujem. Izađite iz svoje udobne zone. „To je način na koji smo to oduvijek radili” – ovakav stav ne bi trebao biti dio vokabulara školskog osoblja u 2019. godini. Promjena je stalna u svijetu u kojem živimo, stoga se MORAMO prilagoditi i mijenjati se s vremenom. Iskušajte nešto novo u onome što poučavate, načinu na koji poučavate ili čak alatu kojim se koristite da biste dodali vrijednost svom poučavanju. Također možete istražiti stvari poput virtualne stvarnosti, proširene stvarnosti ili umjetne inteligencije.

7) ZABAVITE SE !

Bez obzira na to što radili, morate to voljeti. Ako ne uživate u onome što radite, tad to nije za vas. Poučavanje je umjetnost i učitelji moraju biti strastveni. Ja volim ono što radim i volim to dijeliti s drugima. I vi biste trebali!

……………….

NAPOMENA

  • Singapur: Craig KEMP edukacijski je govornik s više od 38 tisuća sljedbenika na Twitteru. Stručnjak je za profesionalni razvoj učitelja čije radionice, seminare i predavanja ne samo motiviraju i inspiriraju edukatore već im pomažu razviti praktične i kreativne načine primjene ideja u svojoj praksi.
  • Izvor: mrkempnz.com