Zanimljivosti
ZABOK
Radi se nova mreža škola
objavljeno: 1. srpnja 2015.

Izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi predviđena je izrada nove Mreže školskih ustanova. Prema Državnom pedagoškom standardu osnovnoškolskog sustava odgoja i obrazovanja propisano je da osnovna škola ima najmanje osam razrednih odjela, najmanje po jedan razredni odjel od I. do VIII. razreda, što osigurava cjelovitost osmogodišnjega obveznog školovanja.

U Krapinsko-zagorskoj županiji su četiri osnivača osnovnoškolskih ustanova: Vlada RH, Županija, Grad Krapina i Općina Stubičke Toplice.

 U školskoj godini 2014./2015. nastavu u osnovnoškolskim ustanovama pohađalo je 9.884 učenika u 629 razrednih odjela. Prosječna veličina škole je 543 đaka, a prosječan broj razrednih odjela je 28 učenika.

Ako je suditi po prosjeku:  osnovne škole na području Krapinsko-zagorske županije su optimalne veličine, ali ako se temeljitije  razmotri stanje, onda je jasno da u Županiji osim dvije osnovne škole u kojima se provodi poseban program za učenike s teškoćama u razvoju, koje imaju manje od 150 učenika i koje u skladu s odredbama Standarda mogu imati i manje od 150 učenika, djeluje još pet osnovnih škola koje izvode redoviti program, a imaju manje učenika.

To su: Osnovna škola Lijepa Naša, Tuhelj u kojoj [prema podacima iz elektroničke baze podataka Ministarstva (e-Matice)] nastavu u šk. god. 2014./2015. pohađa 136 učenika, Osnovna škola Franje Horvata Kiša, Lobor u kojoj nastavu pohađa 138 učenika, Osnovna škola Josipa Broza, Kumrovec u kojoj nastavu pohađaju 133 učenika, Osnovna škola Belec u kojoj nastavu pohađa 113 učenika i Osnovna škola Gornje Jesenje u kojoj nastavu pohađa 96 učenika.

Isto tako i u Krapinsko-zagorskoj županiji ima područnih škola u kojima nastavu pohađa manje od 5 učenika.

Budući da su sukladno Zakonu, osnivači ti koji su dužni donijeti Mrežu škola, svaki osnivač, a to znači i Krapinsko-zagorska županija ima obvezu izraditi prijedlog optimalne mreže osnovnih škola kako bi se svakom djetetu omogućili opotrebni uvjeti za ostvarenje predviđenih ishoda i nastavak školovanja u srednjoškolskim ustanovama.

Dakle, Ministarstvo ne zatvara škole, jer to nije predviđeno propisima, već u suradnji s osnivačima želi da se izradi optimalna mreža škola koja će učenicima omogućiti najbolje uvjete za stjecanje kompetencija  – odgovor je  iz Ureda za odnose s javnošću Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. [ IZ DRUGIH MEDIJA | izvor: zabok.hr ]