Zanimljivosti
ZADAR
Smotra tradicijske baštine osnovnih i srednjih škola Zadarske županije
objavljeno: 30. travnja 2015.

Šest folklornih, dramskih i glazbenih skupina iz osnovnih škola Zadarske županije, kao i tri izložbe i radionice, predstavljeni su na otoku Viru na manifestaciji „Smotre tradicijske baštine osnovnih i srednjih škola Zadarske županije“ koja se održala u okviru Dana Zadarske županije.

Osnovna škola „Privlaka“ s voditeljicom Helenom Budijom Škorić, Osnovna škola „Petar Zoranić“ iz Jasenica, Osnovna škola „Juraj Baraković“ iz Ražanca sa skupinom voditeljica Darija Juričić, Nevenka Jović, Iva Čačić i Irena Miočić, Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“ iz Lišana Ostrovičkih s voditeljicom Silvijom Brkić, potom Osnovna škola „Zemunik“ s voditeljima Tinom Perić, Marijanom Dujak i Željkom Šarićem te Osnovna škola „Petar Lorini“ iz Sali s voditeljicama Anom Milić i Nadom Dominis – izveli su splet pjesama, kola, dramskih prikaza i običaja svoga kraja pred punim gledalištem na virskoj „Terasi Kotarina“.

Osnovci područne virske škole uz pomoć članica virskog KUD-a „Sveti Ivan“ i voditeljice Budije Škorić izveli su „Splet virskih pjesama i kola“, mladi Jaseničani uvjerljivo su i šaljivo prikazali ljubavno udvaranje u humornoj epizodi „Prelo kod ovaca“ te kako izgledaju „Jaseničke maškare“, dok su učenici područne škole iz Radovina uz pjesmu, skeč i ples prikazali kako se „Na pijaci“ uz ponešto ogovaranja i brontulavanja ogleda tradicija njihovog zavičaja. „Kako su molili naši stari“ – naslov je prikaza i kazivanja molitve „Križan se križan“ i „Dobro jutro, zbor nebeski“ osnovaca iz područne škole u Krnezi, a Ražanačko kolo i kukulešće otplesali su učenici iz Ražanca. Folklorna skupina „Lišanske divojke“ izvela je Lišansko i Nijemo kolo, posebno značajno zbog činjenice kako ga je UNESCO od 2011. godine uvrstio u popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, dok su Zemuničani iz KUD-a „Sveta Kata“ otpivali i otplesali Zemuničko kolo uz predstavljanje još jednog UNESCO-vog nematerijalnog dobra, odnosno ugroženog glazbenog izričaja – ojkanja. Posebno atraktivan bio je koreografski nastup Saljana i njihove nadaleko poznate „Tovareće mužike“ s kapelnikom, rogovima i ritam sekcijom, dok su Saljanke u pratnji i ritmu Mužike prikazale Saljsko kolo. 
Uz izložbu „Zidnjaci“ na kojima je prikazana ljepota, mudrost i odgoj s kuhinjskih zidova koju su priredili učenici klasične gimnazije „Ivana Pavla II.“ iz Zadra s voditeljicom Elvirom Katić, mogla se vidjeti i izložba starinskih stvari i ribolovne opreme koju je uz pomoć mladih polaznika virske škole udičarenja postavila predsjednica Športsko ribolovnog društva „Vir“ Elizabeta Fumić. Na improviziranom izložbenom prostoru predstavila se i predsjednica KUD-a „Sveti Mihovil“ iz Galovca Danica Smolić Ročak koja je demonstrirala izradu četverokuke, ili pamučnih ukrasa za bilo kakav materijal i namjenu – od čoje, pojasa, ogrlice i čarapa do dalmatinskih i ličkih kapa. Ovu vještinu osim gospođe Danice u cijeloj Hrvatskoj posjeduje samo još njezina unuka Martina Ročak.