Iz stranih medija
■ ETIČKI KODEKS U ŠKOLAMA ■
Pomozite! Ravnateljica mi telefonske pozive upućuje i vikendom
objavljeno: 24. travnja 2023.

Da joj kažem da prestane zvati ili da jednostavno prestanem odgovarati na te pozive – pita se jedna kolegica, a odgovara joj Kelly Treleaven, stalna suradnica portala WeAreTeachers , profesorica engleskoga jezika, savjetnica u obrazovanju i autorica knjige Love, Teach: Real Stories and Honest Advice to Keep Teachers from Crying Under Their Desks .

Članak Help! My Principal Keeps Calling Me on Weekends objavljen je na portalu WeAreTeachers.

PITANJE

Dragi WeAreTeachers,

ovo mi je prva godina rada u nastavi. Tijekom prošloga polugodišta ravnateljica me nekoliko puta nazvala u nedjelju kako bi provjerila može li na mene računati kao na zamjenu jedne kolegice koja nije mogla doći na posao. Nisam zbog toga radila nikakve probleme, činilo mi se da je to u redu s obzirom na okolnosti. Međutim, sada me ravnateljica redovito zove vikendom ili u večernjim satima tijekom radnoga tjedna upućujući mi raznorazne zahtjeve i pitanja. Posljednji put me pitala mogu li za naš odjel voditi popodnevne tečajeve. Je li to normalno?

Hvala na odgovoru!

Pozdravlja vas

To ne ulazi u ugovor o radu

ODGOVOR

Draga To ne ulazi u ugovor o radu,

nije normalno, ali bolje je postaviti pitanje je li utemeljeno ili ne.  Rekla bih da je ravnateljica među zaposlenima prepoznala osobu koja uvijek govori da te je odlučila prijeći granice za koje zna da nikada neće biti istinski uspostavljene.

O svemu tome vjerojatno i ne razmišlja na taj način, već to vidi otprilike ovako: „Uistinu je sjajno što je Barbara pravi timski igrač. Tako mi je drago što na nju mogu računati kad god negdje zapnemo.“

No to, naravno, ne znači da je takvo postupanje u redu.

Kao odgovor na takvo ponašanje, poduzela bih dva koraka:

1. KORAK: Prestala bih odgovarati na telefonske pozive. U ponedjeljak ujutro (tijekom ugovorom potvrđena radnoga vremena) napišite i pošaljite e-poruku. Može imati ovakav ili kakav sličan sadržaj: „Dobro jutro, vidim da sam propustila Vaš poziv. Vikend sam provela na obiteljskome okupljanju. Kako mogu pomoći?“

2. KORAK: Ako vam nastavi telefonirati ili počne tražiti odgovor zašto joj ne odgovarate na pozive, iskreno recite koje su vaše granice.

„Nastojim postići bolju uravnoteženost između posla i privatnoga života. Tijekom vikenda družim se s prijateljima i obitelji te skrbim o sebi kako bih na posao dolazila odmorna i ispunjena radnim elanom. Za komunikaciju sam potpuno otvorena tijekom cjelokupnoga boravka na poslu.“

Budite oprezni po pitanju dodatnih zadataka. Ako ih želite obaviti, ili ako vam je taj rad dodatno plaćen, ili su obuvaćeni ugovorom – u redu.

No u ostalim okolnostima dobro je razmisliti kako postaviti granice prema onomu što se zahtijeva, ali niti je u ugovoru, niti je na bilo koji način plaćeno.

Imate li i vi slična iskustva u svojoj sredini ili ste ih možda imali u sredinama u kojima ste prije radili? Jesu li vam kolegice ili kolege svjedočili o takvim situacijama? Svoje stavove, razmišljanja i iskustva možete podijeliti ispod objave članka na stranicama Školskoga portala na Facebooku.

■ NAPOMENA ■ izabrala i pripremila: Snježana Mostarkić ■ tekst je mjestimice uređen i prilagođen, a poveznica na izvornik nalazi se na kraju ove napomene ■ Kelly Treleaven – dugo je godina radila u predmetnoj nastavi poučavajući engleski jezik, autorica knjige Love, Teach: Real Stories and Honest Advice to Keep Teachers from Crying Under Their Desks (Voli, poučavaj: Stvarne priče i iskreni savjeti koji će sačuvati učitelje od plakanja ispod katedre)  SAD: WeAreTeachers – portal koji se bavi temama školstva i obrazovanja ■ izvornik: www.weareteachers.com