Kolumna
Sandra VUK, majka dviju kćeri – učiteljice i druge koja ni ne želi čuti o tome da nastavi maminim stopama. Entuzijast, osoba koja uvijek uči, sve je zanima i vjeruje u današnju djecu. Da bi cijeli proces bio što lakši, učenje smatra životnom igrom, uvijek traži nove spoznaje, metode i načine poučavanja. Zaljubljenik u nove tehnologije. Zaljubljenik je i u svoj posao i radost koju dijeli kad uđe u učionicu. Profesionalac u poučavanju već 27 godina. Uvijek željna prikazati primjere prakse, poučavati i odrasle. SLUŽBENO: učiteljica u OŠ Sveta Nedelja, učiteljica savjetnica, kolumnistica, e-mentorica, edukatorica o novim tehnologijama, županijska voditeljica. Kolumnistica je Školskog portala od siječnja 2015.
Likovna skupina
objavljeno: 4. svibnja 2015.

Svrha je te aktivnosti da učenicima koji pokazuju zanimanje za likovnu kulturu pružim mogućnost dodatne nastave na kojoj će se baviti određenim likovnim projektima ili temama koje sam isplanirala programom.

Prije likovne skupine pet sam godina vodila plesnu skupinu (najveći nam je uspjeh bio nastup u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog), a otprilike sedam-osam godina dramsko-literarnu skupinu.

Slika koja je osvojila 2. mjesto na likovnom natječaju Život uz rijeku Savu, 2014.

…………..

Zašto likovna skupina?

Držim da je broj sati predviđenih za redovitu nastavu likovne kulture premalen, pa sam izabrala vođenje likovne skupine kao izvannastavnu aktivnost kako bih svojim učenicima omogućila više vremena za izražavanje vlastitih osjećaja i doživljaja svijeta oko sebe crtežom, uporabom boja, oblikovanjem skulptura.

Program likovne skupine

Nazivam ga i open source (otvoren izvor) jer je okviran, a u cijelosti se oblikuje uz mnoštvo nacionalnih i međunarodnih natječaja koje nastojimo zajedno smisliti i provesti.

Programom nastojim obuhvatiti sve što je u satnici potisnuto na rub ili utopljeno u mnoštvu drugih sadržaja. Ne volim povezivati likovnu kulturu s nekim drugim predmetom jer smatram da je gradivo likovnog područja iznimno bogato, pa ga stoga treba zasebno obrađivati.

Pripremajući program, primjenjujem sljedeće zadatke:

  • Koristimo se kombiniranim tehnikama jer u manjim skupinama i uz veću satnicu uspijevamo ostvariti sve što isplaniram.
  • Učenici upoznaju likovne tehnike (posebno grafičke) od kojih na nastavi svaku primjenjujemo jednom u godini.
  • Često se služimo neoblikovanim materijalom, pletemo, oblikujemo, izrađujemo… U manjoj skupini lakše mi je pomoći učenicima te pratiti njihov rad.
  • Upoznajemo svjetske slikare, njihova najpoznatija djela, životne priče, virtualno posjećujemo muzeje.

Upoznajemo se sa stvaralaštvom hrvatskih slikara, posebno naivaca čiji je izričaj blizak dječjem. Zajednička analiza stvaralaštva naivnih umjetnika snažan je poticaj djeci da i sama pokušaju stvoriti štogod slično.

Kao Munch: Krik, 2. razred

…………………

Likovni natječaji

Jako ih je mnogo. Agencija za odgoj i obrazovanje u posljednje četiri godine zbog krize nije organizirala natjecanje iz područja likovne kulture za učenike nižih razreda. Umjesto toga, mi učitelji u razrednoj nastavi prijavljujemo likovne radove svojih učenika na natječaje koje pronalazimo ili za koje dobivamo pozive pokazujući svima dječju maštovitost i nadarenost.

Moj je najveći mentorski uspjeh prvo mjesto na Svjetskom likovnom natjecanju UNICEF-a u Japanu. Rad je bio izložen i u zgradi UN-a u New Yorku te objavljen u UNICEF-ovu kalendaru.

1. mjesto na Svjetskom likovnom natjecanju UNICEF-a

 

Redovito izrađujemo tematske radove koji su traženi u natječajima te uvijek u zadatak uvrstimo i neku svoju notu.

Pohađajući sate likovne skupine, učenici uživaju i otkrivaju elemente likovnosti, igraju se njima i stvaraju ne opterećujući se ocjenama i uspjehom. Moja likovna skupina broji između 24 i 40 učenika, ali je manja od, recimo, našega malog zbora.

Poslužite li se ovom poveznicom, moći ćete pregledati sve radove učenika moje skupine. Fotografirani su i uspješni i neuspješni radovi jer želim da svi učenici pokažu što su napravili. Svi koji su zainteresirani za likovno stvaralaštvo, koji žele naučiti više, istraživati, promijeniti, preoblikovati nešto dobrodošli su na sate likovne skupine.

Sandra VUK

UHURN Zvono, OŠ Augusta Šenoe, Zagreb